• Kategorie
  • Szukaj
  • Kule i laski

Kule ortopedyczne – pomoc przy poruszaniu się dla osób niepełnosprawnych

Kule ortopedyczne przychodzą z pomocą osobom po zabiegach lub po kontuzjach i urazach. Są także niezastąpione dla pacjentów mających trwałe problemy z poruszaniem się. Nie tylko pozwalają odciążyć kończyny, ale zapewniają lepszą stabilizację ciała. Różnorodność modeli sprawia, że bez problemu można dopasować je do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Kule ortopedyczne – czym są i kiedy należy je stosować?

Kule i laski są zaliczane do pomocniczego asortymentu medycznego. Są przeznaczone przede wszystkim dla osób mających ograniczenia ruchowe. Sprawdzają się w okresie rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegach ortopedycznych, kontuzjach oraz urazach. Pozwalają wówczas odciążyć chorą kończynę i przyspieszyć powrót do całkowitej sprawności. Kule oraz laski, w tym popularne modele typu trójnóg lub czwórnóg, są znakomitą formą pomocy dla osób mających trwałe problemy z poruszaniem się. Nie tylko wspomagają chód, ale pomagają utrzymać równowagę ciała. Z tego względu kule ortopedyczne są stosowane na szeroką skalę w szpitalach oraz ośrodkach leczniczych i rehabilitacyjnych. Są także najpopularniejszymi produktami zapewniającymi pacjentom indywidualne wsparcie w warunkach domowych.

Kule łokciowe czy podpachowe – jakie są rodzaje rozwiązań?

Różnorodne rodzaje kul ortopedycznych sprawiają, że można łatwo dopasować je do potrzeb i możliwości pacjenta. Dzięki temu zagwarantują mu maksymalny komfort i staną się doskonałym wsparciem w codziennym funkcjonowaniu. Kule do chodzenia powinny być także dobrane do konkretnego schorzenia oraz ogólnej kondycji osoby, która je stosuje. Najbardziej popularne modele to:

  • Kule łokciowe – są najbardziej popularne i najczęściej stosowane. Są gwarancją wygody użytkowania. Są lekkie i poręczne. Dobrze odciążają kończynę i zapewniają odpowiednią stabilność ciała. Kula łokciowa posiada obejmę okalającą łokieć oraz uchwyt, który można komfortowo trzymać dłonią.

  • Kule pachowe – są stosowane u osób mających dysfunkcje kończyn górnych. Ponieważ są umieszczane pod pachą, są odpowiednie do stosowania również przy niesprawności dłoni. Kula pachowa sprawdza się także w przypadkach, kiedy kończyna dolna musi być całkowicie odciążona. Rozwiązania te są zalecane pacjentom po amputacji nogi. 

  • Kule dla dzieci – są mniejsze i lżejsze niż modele dla dorosłych. Posiadają regulację wysokości, dzięki czemu można bez problemu dopasować je do wzrostu małego pacjenta. 

  • Laski inwalidzkie – obok klasycznych modeli, można wyróżnić trójnogi i czwórnogi. To rozwiązania dedykowane przede wszystkim osobom trwale niepełnosprawnym, które potrzebują wsparcia podczas chodzenia. Laski inwalidzkie pozwalają też na odpowiedni balans ciała i pomagają utrzymać równowagę.

Kule do chodzenia – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając kule do chodzenia, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszą jest ich wysokość. Powinna być optymalne dobrana do wzrostu pacjenta. Większość rozwiązań posiada regulację wysokości – teleskopową lub skokową. Pierwsza zapewnia idealne dopasowanie, druga pozwala zmieniać parametr co 2-3 centymetry. Ważnym kryterium jest także maksymalne obciążenie, które może dochodzić do 150 kg. W przypadku pacjentów o większej wadze konieczne jest wykonanie kul na zamówienie. Kule ortopedyczne różnią się uchwytem. Przy dłuższym stosowaniu spiszą się modele z uchwytami anatomicznymi. Szerokie i odpowiednio wyprofilowane, zapewniają wygodne ułożenie dłoni. Uchwyty powinny być wykonane z gumy lub pokryte warstwą tworzywa antypoślizgowego. Przy wyborze kul ortopedycznych, warto też zwrócić uwagę na rodzaj obejmy. Do dyspozycji są rozwiązania z obejmą zamkniętą, która stabilniej trzyma się przedramienia, oraz otwartą – łatwiejszą w codziennym użytkowaniu. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalne nakładki na kule mocowane u dołu. W klasycznej wersji są wykonane z materiału antypoślizgowego gwarantującego stabilność na śliskiej nawierzchni. Istnieją także nakładki zimowe, wyposażone w kolce i gwarantujące bezpieczeństwo podczas chodzenia po śniegu.

Jak chodzić o kulach?

W tym przypadku najważniejszą kwestią jest chodzenie o dwóch kulach. Nie zaleca się korzystania z jednej kuli, ponieważ może to prowadzić do wad postawy i nadmiernego obciążenia chorej kończyny. Przenoszenie kul ortopedycznych musi odbywać się w tym samym czasie, co ruch chorej kończyny. Rozstaw kul powinien być z kolei nieco większy niż szerokość bioder. Szczególną uwagę należy zachować na schodach. Przy wchodzeniu należy najpierw postawić na stopniu wyżej zdrową nogę, a następnie dostawić chorą kończynę wraz z kulami. Schodząc ze schodów, zaleca się odwrotne postępowanie – najpierw na stopniu niżej powinna być postawiona chora noga wraz z kulami, a za nią dopiero zdrowa kończyna.