- Kategorie
- Szukaj
-
Strzykawki
Strzykawki – proste rozwiązanie o wielu zastosowaniach
Strzykawki należą do najpopularniejszych produktów medycznych. Są używane przede wszystkim do iniekcji oraz odsysania płynów z naczyń krwionośnych oraz jam ciała. Z tego względu znajdują szerokie zastosowanie w szpitalach i placówkach leczniczych. Doskonale sprawdzają się także w lecznictwie ambulatoryjnym oraz domowym. Pozwalają osobom chorym, które nie muszą być hospitalizowane, na regularne aplikowanie leków. Różnorodność strzykawek sprawia, że można łatwo dopasować je do rodzaju wykonywanych zabiegów oraz typu podawanych środków.
Strzykawki jednorazowe – rozwiązania, które zrewolucjonizowały współczesną medycynę
Prototypy współczesnych strzykawek pojawiły się już w starożytności. Składały się z pęcherza zwierzęcego oraz cienkiej rurki służącej do wprowadzania płynów do tkanek mięśniowych. Nieznajomość funkcjonowania układu krwionośnego powodowała, że po pierwowzory strzykawek sięgano bardzo rzadko. Sytuacja uległa diametralnej zmianie dopiero pod koniec XVII wieku. Przeprowadzone doświadczenia, pozwalające zgłębić działanie układu krążenia, przyczyniły się do zastosowania strzykawek na szeroką skalę, celem dożylnych iniekcji leków. Początkowo miały one postać metalowych kaniuli połączonych z pęcherzem wypełnionym płynem. Przełomem było wynalezienie szklanych strzykawek współpracujących z metalowymi igłami wielorazowego użytku. W latach 80. XX wieku branżę medyczną zdominowały natomiast strzykawki jednorazowe. Ich zaletą było przede wszystkim ułatwienie iniekcji i zmniejszenie dyskomfortu pacjentów oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez płyny ustrojowe.
Strzykawki konwencjonalne – zastosowanie i rodzaje produktów
Klasyczne strzykawki wykorzystywane do tradycyjnych iniekcji są wykonane niemal w całości z tworzywa sztucznego. Dzięki temu są obojętne biologicznie i chemicznie. Nie wchodzą w reakcje ze znajdującymi się w ich wnętrzu cieczami. Są ponadto hipoalergiczne – nie wywołują uczuleń i podrażnień. Przezroczysty materiał pozwala łatwo kontrolować poziom cieczy w cylindrze. Stosuje się je wyłącznie jednorazowo, zwykle do podawania leków lub pobierania płynów ustrojowych. Poszczególne rozwiązania różnią się od siebie pojemnością. Najpopularniejsze są strzykawki 5 ml oraz 2 ml. Produkty można również podzielić pod względem ich budowy, wyróżniając:
Strzykawki dwuczęściowe – złożone wyłącznie z cylindra i tłoka. Są powszechnie stosowane w szpitalach i placówkach służby zdrowia. Ich minusem jest to, że wymagają użycia siły przez osobę wykonującą iniekcję, co z kolei powoduje ich destabilizację w ciele i większe doznania bólowe dla pacjenta.
Strzykawki trzyczęściowe – składają się z cylindra i tłoka z przymocowanym do niego uszczelnieniem gumowym. Rozwiązanie tego typu umożliwia bardziej płynny ruch tłoka i niemal nie wymaga użycia siły. W ten sposób istnieje możliwość stabilnego osadzenia strzykawki w ciele pacjenta i zredukowanie dyskomfortu do minimum. Strzykawki trzyczęściowe posiadają także kryzę ograniczającą przed przypadkowym wypadnięciem tłoka.
Strzykawki do insuliny – nie tylko dla diabetyków
Innym rodzajem produktów są strzykawki insulinowe. Wyposażone w krótką, odpowiednio wyprofilowaną igłę, gwarantują niemal bezbolesne iniekcje. Posiadają cylinder i tłok wykonane z hipoalergicznego tworzywa sztucznego wykazującego obojętność biologiczną i chemiczną. Łatwość użytkowania sprawia, że są przeznaczone do samodzielnego stosowania przez pacjenta. Mają pojemność 1 mililitra. Specjalny kształt tłoka pozwala zapewnić maksymalną precyzję podczas podawania leku. Strzykawki do insuliny są stosowane przede wszystkim przez diabetyków. Często używa się ich również do podawania leków w warunkach domowych. Są powszechnie używane do iniekcji preparatów przeciwzakrzepowych zalecanych po zabiegach operacyjnych.