• Kategorie
  • Szukaj
  • Maski do bezdechu i akcesoria

Maska do bezdechu – rozwiązanie stosowane w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego

Maska do bezdechu jest stosowana w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. To rozwiązanie wysokiej jakości, które nie tylko pozwala zwalczać uciążliwe dolegliwości, ale zapewnia pacjentom komfort podczas snu. Wykonana z odpowiednich materiałów, dobrze dopasowuje się do anatomii twarzy. Maski na bezdech senny mogą występować w formie nosowej lub nosowo-ustnej. Dzięki temu każda osoba borykająca się z bezdechem sennym może wybrać produkt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Bezdech senny – maska i pompa powietrza pozwalające skutecznie walczyć z dolegliwością

Maska na bezdech jest podstawowym elementem aparatury służącej do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. System przewodów łączy ją z pompą pobierającą powietrze z otoczenia i po odfiltrowaniu podającą do dróg oddechowych pacjenta. Z tego względu wybór odpowiedniej maski na bezdech jest warunkiem decydującym o sukcesie terapii. Rozwiązanie powinno być dopasowane nie tylko do anatomii i fizjologii pacjenta, ale także do pozycji przyjmowanej podczas snu. Ważny jest sposób jej demontażu oraz mocowania, ponieważ produkt nie może zsuwać się, rozszczelniać ani uwierać noszącą ją osobę. W ofercie specjalistycznych sklepów medycznych można znaleźć modele wykonane z tworzywa żelowego lub silikonu. Jeśli wziąć pod uwagę kryterium wyboru rozwiązania takiego jak maska na bezdech, cena nie powinna odgrywać istotnej roli. Jest to tym bardziej uzasadnione, ponieważ w przypadku stwierdzenia dolegliwości przez lekarza, aparat z maską do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest produktem podlegającym refundacji. Maska do bezdechu występuje w dwóch wariantach: nosowym i nosowo-ustnym.

Nosowa maska na bezdech senny – czym się charakteryzuje?

Nosowa maska do bezdechu sennego cieszy się największą popularnością. Ponieważ jest niewielka, zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Pozwala na swobodne oddychanie, niezależnie od wartości ciśnienia podawanego powietrza. Ujście przewodu doprowadzającego powietrze z pompy może być przy twarzy lub na szczycie głowy. To drugie jest szczególnie zalecane osobom, które często zmieniają pozycję podczas odpoczynku lub preferują spanie na brzuchu. Wśród masek nosowych na bezdech wyróżnia się następujące produkty:

  • Maski poduszeczkowe – rozwiązania wyposażone w niewielką poduszeczkę umieszczoną pod nosem. Mają niewielkie rozmiary i nie wymagają kontaktu maski ze śluzówką nosa.

  • Maski donosowe – są wyposażone w krótkie przewody, które umieszcza się wewnątrz nosa. Sprawdzają się w przypadku niskiego ciśnienia leczniczego.

Warto jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do stosowania nosowej maski na bezdech. Do najpopularniejszych zalicza się niedrożność nosa będącą przyczyną skrzywionej przegrody czy polipów. Maska tego typu nie sprawdzi się ponadto u alergików i osób, które mają skłonność do przeziębień.

Ustno-nosowa maska na bezdech – kiedy warto ją stosować?

Drugim rodzajem masek na bezdech nocny są rozwiązania ustno-nosowe, zwane także maskami twarzowymi lub pełnotwarzowymi. Produkty te obejmują zarówno usta, jak i nos pacjenta. Są zwykle stosowane, kiedy istnieją przeciwskazania do stosowania nosowej maski na bezdech nocny. Dają możliwość oddychania ustami w przypadku niedrożności nosa powodowanego nieżytem czy barierami anatomicznymi. Wykonane z miękkich materiałów, zapewniają maksymalny komfort odpoczynku. Warto jednak pamiętać o tym, że nosowo-ustna maska do spania na bezdech powinna być dobrze dopasowana do twarzy pacjenta tak, aby maksymalnie ograniczyć przecieki powietrza.

 Maska na bezdech – jak o nią dbać?

Warunkiem skuteczności i bezpieczeństwa stosowania maski na bezdech senny jest odpowiednia pielęgnacja produktu. Ponieważ rozwiązanie pozostaje na twarzy pacjenta przez około 8 godzin na dobę, powinno być starannie umyte po każdym zastosowaniu. Do czyszczenia maski na bezdech należy stosować łagodne detergenty, a następnie dokładnie wypłukać i wysuszyć produkt. Doraźnie można sięgnąć także po chusteczki nawilżające przeznaczone do pielęgnacji maski na bezdech. Aby rozwiązanie zachowało swoje właściwości przez długi czas, należy przechowywać je w suchym i zacienionym miejscu, chroniąc przed zgniataniem. Warto zaznaczyć, że maska do bezdechu sennego powinna być regularnie wymieniana. Nawet przy właściwej pielęgnacji, tworzywo, z którego jest wykonana, po pewnym czasie traci swoje właściwości, powodując przecieki powietrza.