• Kategorie
  • Szukaj
  • Rękawiczki nitrylowe, rękawiczki lateksowe

Rękawiczki jednorazowe – najlepsza ochrona dłoni

Rękawiczki jednorazowe należą do najpopularniejszych wyrobów medycznych. Są stosowane w trosce o zapewnienie pacjentom i personelowi lekarskiemu maksymalnego poziomu higieny. Stanowią podstawowe wyposażenie szpitali oraz placówek medycznych. Są stosowane w salonach kosmetycznych i fryzjerskich, studiach tatuażu, a także w warunkach domowych. Szeroki wybór rękawiczek jednorazowych sprawia, że z łatwością można dopasować produkty do oczekiwań przyszłych użytkowników.

Rękawiczki medyczne – gwarancja odpowiedniej higieny w placówkach służby zdrowia

Rękawiczki jednorazowe służą przede wszystkim ochronie dłoni. Znakomicie zabezpieczają skórę przed działaniem szkodliwych chemikaliów. Blokują także dostęp drobnoustrojom – wirusom, bakteriom czy grzybom. Z tego względu są stosowane podczas zabiegów medycznych – przy wykonywaniu iniekcji, zmianie opatrunków, pielęgnacji osób chorych i wielu innych czynnościach. Stosowanie rękawiczek jednorazowych pozwala utrzymać najwyższy poziom higieny i jednocześnie zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. Produkty występują w kilku rozmiarach, dzięki czemu można łatwo dopasować je do wielkości dłoni. W ten sposób umożliwiają komfortowe wykonywanie rozmaitych czynności i jednocześnie zapewniają skuteczną ochronę. 

Rękawiczki nitrylowe, lateksowe czy winylowe – które wybrać?

Rękawiczki mogą być wykonane z różnych materiałów różniących się między sobą właściwościami fizycznymi i zapewniającymi określony rodzaj ochrony. Biorąc pod uwagę to kryterium, można wyróżnić:

Rękawiczki lateksowe – należą do najpopularniejszych produktów dostępnych na rynku od wielu lat. Powstają z naturalnego kauczuku, dzięki czemu są sprężyste i dobrze przylegają do dłoni. Są bezkonkurencyjne w ochronie przed patogenami krwiopochodnymi. Warto jednak pamiętać, że nie są wskazane dla osób uczulonych na lateks. Nie sprawdzą się także przy pracy z substancjami oleistymi.

Rękawiczki nitrylowe – ich największą zaletą jest to, że są antyalergiczne. Nie wywołują uczuleń i podrażnień skóry. Są tworzone z syntetycznego kauczuku. Wyróżniają się doskonałą trwałością i elastycznością – są odporne na ścieranie, przekłucie oraz rozdarcia. Ich zaletą jest to, że nie pozostawiają na dłoniach żadnego zapachu. Rękawice nitrylowe zapewniają doskonałe czucie w palcach, przez co cieszą się ogromną popularnością wśród chirurgów, stomatologów i kosmetyczek. Pozwalają także na pracę z substancjami oleistymi.

Rękawiczki winylowe – najbardziej wytrzymałe wśród rękawiczek jednorazowych. Powstają z PCV, dzięki czemu nie uczulają i są bardzo wytrzymałe. Świetnie sprawdzają się w pracy z substancjami chemicznymi. Warto jednak pamiętać o tym, że ze względu na charakter materiału, cechują się niską elastycznością. Mają też niższą odporność na działanie bakterii, grzybów oraz wirusów w porównaniu z rękawiczkami z lateksu czy nitrylu. Z tego względu w placówkach medycznych zaleca się ograniczenie ich stosowania do celów diagnostycznych.

Rękawiczki jednorazowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając rękawiczki medyczne, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jedną z najważniejszych jest ich przeznaczenie. W przypadku pracy z agresywnymi substancjami chemicznymi najlepiej sprawdzą się rękawiczki winylowe. Osoby, które potrzebują dobrego dopasowania produktu, ze względu na konieczność wykonywania precyzyjnych ruchów, powinny z kolei postawić na rękawice nitrylowe lub lateksowe. Rękawiczki jednorazowe powinny być także dobrze dobrane do wielkości dłoni. Nie mogą ich uciskać ani być zbyt luźne, ponieważ mogłoby to skutkować zaburzeniem czułości dotyku. Warto przy tym wybierać rozwiązania trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Rękawiczki jednorazowe dostępne w dobrych sklepach medycznych są opatrzone stosownymi certyfikatami potwierdzającymi ich wysoką jakość oraz bezpieczeństwo stosowania.