- Kategorie
- Szukaj
-
Ssaki medyczne
Ssaki medyczne – urządzenia dla placówek medycznych i do użytku indywidualnego
Ssaki medyczne to proste w obsłudze urządzenia pozwalające na przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz opiekę nad pacjentem zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Ich zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest odsysanie różnorodnych płynów z ciała pacjenta – krwi, limfy, śliny czy wydzielin pochodzenia fizjologicznego. Ssaki medyczne sprawdzają się także przy odsysaniu płynów z ran oraz ropni.
Ssaki medyczne – jak działają i do czego służą?
Istotą działania ssaków medycznych jest aspiracja, czyli zasysanie. Są to urządzenia próżniowe, które wciągają płyny w oparciu o różnicę ciśnień pomiędzy środowiskiem zewnętrznym i organizmem pacjenta. Ssaki medyczne są to rozwiązania, których nie może zabraknąć nie tylko w szpitalach, ale placówkach opiekuńczo-leczniczych czy hospicjach. Ponieważ są łatwo dostępne, coraz częściej pojawiają się w domach, umożliwiając odpowiednia opiekę nad osobami przewlekle chorymi. Są stosowane podczas zabiegów chirurgicznych w celu odsłonięcia pola operacyjnego podczas silnego krwawienia czy dla udrożnienia dróg oddechowych. Sprawdzają się także w opiece nad osobami chorymi na mukowiscydozę bądź przebywającymi w śpiączce uniemożliwiającej odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Ich atutem jest prosta obsługa oraz skuteczność, pozwalająca w wielu przypadkach ratować życie pacjentów lub poprawić ich komfort.
Rodzaje ssaków medycznych – jak wybrać najlepsze urządzenie?
Ssaki medyczne różnią się między sobą sposobem zasilania. Biorąc pod uwagę to kryterium, można wyróżnić następujące urządzenia:
· Elektryczne ssaki medyczne – zasilane prądem z gniazdka elektrycznego. Są to najpopularniejsze rozwiązania stosowane zarówno w szpitalach, jak i w warunkach domowych. Mogą występować w wersji stacjonarnej lub przenośnej. Są niezastąpione, gdy zachodzi konieczność stałego odsysania płynów.
· Akumulatorowe ssaki medyczne – wyposażone w akumulator, dzięki czemu mogą przez kilka godzin pracować bez dopływu prądu. Rozwiązania te są niezastąpione, gdy nie ma możliwości podłączenia ich do urządzeń elektrycznych. Najczęściej są stosowane podczas transportu pacjentów. Z tego względu wiele modeli można podłączyć do zapalniczki samochodowej.
· Ręczne ssaki medyczne – najprostsze w budowie i użytkowaniu – można obsługiwać je jedną ręką. Są stosowane doraźnie przez służby ratunkowe, a także w czasie wyjazdów czy spacerów z osobą przewlekle chorą. Warto jednak pamiętać o tym, że nie są zalecane w sytuacji, kiedy konieczne jest stałe odsysanie płynów.
Ssaki medyczne można rozróżnić w zależności od klasy urządzenia. Do stałej opieki nad chorymi w placówkach medycznych, szpitalach i domach, a także w karetkach pogotowia najczęściej stosuje się ssaki klasy BF lub słabsze od nich ssaki klasy B. Z kolei ssaki CF to urządzenia najwyższej klasy sprawdzające się podczas operacji na otwartym sercu czy w czasie zabiegów chirurgicznych mózgu.
Ssaki medyczne – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Wybierając ssaki medyczne, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest siła ssania urządzenia, która powinna być dostosowana do charakteru i ilości odsysanej wydzieliny. Należy ponadto wziąć pod uwagę moc i przepływ sprzętu. Mocniejsze ssaki są wykorzystywane w szpitalach, słabsze – w warunkach domowych. Wybierając ssaki, warto też uwzględnić pojemność naczyń na wydzielinę. Podczas zabiegów stosuje się ssaki wyposażone w pojemniki o dużej pojemności. Przy opiece nad chorymi wystarczą mniej pojemne rozwiązania. Pojemniki na wydzielinę mogą być przy tym wielokrotnego lub jednorazowego użytku. Najczęściej są wykonane z poliwęglanu odpornego na uszkodzenia mechaniczne i łatwego do sterylizacji. Przed zakupem ssaka medycznego należy także sprawdzić długość drenów oraz rodzaj filtrów, które po pewnym czasie użytkowania podlegają wymianie. Nie bez znaczenia jest średnica końcówek, dopasowywana do wieku osoby korzystającej ze ssaka. Wybierając urządzenie, należy przede wszystkim kierować się jego jakością. Rozwiązania dostarczane przez renomowane firmy zapewniają bezpieczne i bezawaryjne użytkowanie. Potwierdzeniem ich skuteczności i niezawodności są stosowne certyfikaty oraz co najmniej roczny okres gwarancyjny.