• Kategorie
  • Szukaj
  • Sprzęt ortopedyczny

Sprzęt ortopedyczny – rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym

Sprzęt ortopedyczny ułatwia codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością ruchową. Jest również niezastąpiony w czasie rehabilitacji oraz w okresie rekonwalescencji po urazach czy zabiegach chirurgicznych. Odpowiednio dopasowany, pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Różnorodne rozwiązania wspomagają leczenie dolegliwości ze strony układu kostno-mięśniowego, a także są niezawodne w redukcji bólu. Gdzie szukać konkretnych produktów? Doskonałym miejscem jest sklep ortopedyczny online.

Czym jest sprzęt ortopedyczny?

Sprzęt ortopedyczny to wszelkie rozwiązania ułatwiające poruszanie się oraz rehabilitację. Jest dedykowany przede wszystkim osobom cierpiącym na schorzenia układu szkieletowego. Sprawdza się również po przebytych urazach oraz rozmaitych zabiegach utrudniających pacjentom samodzielne chodzenie. Odpowiednio dopasowany sprzęt ortopedyczny nie tylko poprawia komfort życia, ale w wielu przypadkach zapewnia chorym bezpieczeństwo, pozwalając uzyskać stabilność ciała. Rozwiązania te są stosowane na szeroką skalę w szpitalach i placówkach medycznych. Można też znaleźć je w ośrodkach rehabilitacyjnych i sanatoryjnych. Sprzęt ortopedyczny często stanowi indywidualne wyposażenie pacjenta, umożliwiając mu dobre funkcjonowanie na co dzień lub eliminując ryzyko pogłębiania się choroby.

Sprzęt ortopedyczny - rodzaje 

Sprzęt rehabilitacyjny obejmuje kilka rodzajów produktów, dedykowanych poszczególnym grupom pacjentów. Dla osób, które nie mogą samodzielnie chodzić niezbędne są wózki inwalidzkie. Ich bardziej zaawansowaną formą są skutery inwalidzkie. Chorzy mający ograniczone możliwości ruchu korzystają z rozwiązań takich jak: balkoniki, kule czy laski. Z kolei w leczeniu urazów oraz przy odciążaniu stawów stosowane są stabilizatory i ortezy. Zapobieganie postępom procesów chorobowych układu kostnego umożliwiają specjalne wkładki ortopedyczne. Sprzęt ortopedyczny to także specjalistyczne poduszki przeciwodleżynowe przeznaczone dla osób, które z racji stanu zdrowia muszą przebywać w pozycji leżącej.

Wózki inwalidzkie – dla osób o znacznym ograniczeniu ruchowym.

Rozwiązaniem niezbędnym dla osób cierpiących na porażenie kończyn dolnych, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się, są wózki inwalidzkie. To nieustannie doskonalone rozwiązania, występujące w wielu wariantach. Obok klasycznych modeli wyróżnia się wózki inwalidzkie dla sportowców czy skutery dla niepełnosprawnych. Te ostatnie, zamiast siłą rąk, są napędzane silnikiem, pozwalając w ten sposób odciążyć kończyny górne. Są polecanym rozwiązaniem w przypadku ogólnego niedowładu ciała. Wózki inwalidzkie są stosunkowo lekkie. Wiele wariantów posiada składaną konstrukcję, dzięki czemu bez problemu mieszczą się w samochodzie, umożliwiając łatwy dowóz chorego we wskazane miejsce

Balkoniki, kule i laski – sprzęt ortopedyczny dla pacjentów mogących się samodzielnie poruszać

Pacjenci, którzy mogą samodzielnie chodzić, lecz wymagają wsparcia oraz stabilizacji ciała, korzystają natomiast z balkoników, kul oraz lasek. To proste i lekkie rozwiązania, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Są pomocne zarówno w schorzeniach ortopedycznych, jak i neurologicznych. Sprzęt ortopedyczny w postaci kul i balkoników sprawdza się ponadto przy rehabilitacji po urazach. Jest też niezbędnym wyposażeniem oddziałów chirurgicznych, gdzie ułatwia pionizację i poruszanie się po przebytych zabiegach. Rozwiązania tego typu nie tylko poprawiają mobilność pacjentów, ale sprzyjają ich aktywizacji i przyspieszają powrót do zdrowia.

Ortezy i stabilizatory – niezastąpione w leczeniu urazów, kontuzji i przeciążeń

Sprzęt ortopedyczny stosowany w stanach pourazowych i przeciążeniowych, a także po kontuzjach to z kolei ortezy i stabilizatory. Ich zadaniem jest unieruchomienie i odciążenie chorego stawu. Nowoczesne ortezy, w przeciwieństwie do gipsu, są elastyczne i świetnie przepuszczają powietrze. Pozwalają także utrzymać stałą temperaturę w okolicach stawu oraz prawidłowy przepływ krwi. W zależności od materiału, z którego są wykonane, dzielą się na ortezy sztywne, półsztywne i elastyczne. Z kolei biorąc pod uwagę kryterium miejsca chorobowego, można wyróżnić ortezy poszczególnych odcinków kończyn dolnych i górnych, biodra oraz kręgosłupa.

Sklep ortopedyczny online – dlaczego jest dobrym wyborem?

Gdzie najlepiej kupić sprzęt ortopedyczny? Jeszcze do niedawna prym w tej kategorii wiodły placówki stacjonarne. Dziś coraz większą popularnością cieszy się sklep ortopedyczny online. Powodem jest komfort oraz bezpieczeństwo zakupów, które można zrobić bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób niepełnosprawnych, które chcą samodzielnie zaopatrzyć się w różnorodne urządzenia czy rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Zdają egzamin także wówczas, kiedy sklepy stacjonarne są w dość dużej odległości od miejsca, w którym przebywa pacjent. Internetowy sklep ortopedyczny ma zwykle o wiele bogatsze zaopatrzenie. Renomowane placówki, działające na rynku od kilku lat, dysponują wyłącznie sprzętem ortopedycznym pochodzącym od sprawdzonych dostawców. W ten sposób łączą wygodę i bezpieczeństwo zakupów z doskonałą jakością, a często również atrakcyjną ceną rozwiązań.