- Kategorie
- Szukaj
-
Balkoniki i chodziki
Balkonik – pomoc przy chodzeniu dla osób niepełnosprawnych i seniorów
Balkoniki, zwane także chodzikami, znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Są rozwiązaniem pośrednim między kulami i wózkiem inwalidzkim. Sprawiają, że stają się bardziej mobilne i pozwalają na aktywizację poszczególnych grup mięśni. Jednocześnie chodziki dla dorosłych zapewniają odpowiednią stabilność ciała, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku osób cierpiących na schorzenia neurologiczne, których jednym z objawów są zaburzenia równowagi.
Co to jest balkonik do chodzenia?
Balkonik do chodzenia ma postać aluminiowej konstrukcji wspartej na nóżkach lub na kółkach. Jego podstawowym zadaniem jest wspomaganie osób niepełnosprawnych przy chodzeniu oraz podnoszeniu się z pozycji siedzącej. W ten sposób chodzik dla dorosłych umożliwia codzienne funkcjonowanie. Jest także niezawodny w rehabilitacji po urazach kostnych lub zabiegach chirurgicznych. W odróżnieniu od kul, balkonik rehabilitacyjny zapewnia lepszą stabilność ciała. Pomaga pacjentom nabrać pewności i dzięki temu samodzielnie wykonywać szereg codziennych czynności. Jego zaletą jest też fakt, że aktywizuje seniorów czy osoby z niepełnosprawnością ruchową. W przeciwieństwie do wózka inwalidzkiego, balkonik do chodzenia wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Zapewnia mu tym samym lepsze samopoczucie psychiczne i pozwala trenować poszczególne partie mięśni.
Balkoniki dla niepełnosprawnych – rodzaje sprzętu
W profesjonalnym sklepie ortopedycznym można znaleźć różnorodne chodziki dla niepełnosprawnych. Dzięki temu istnieje możliwość optymalnego dobrania sprzętu do potrzeb danego pacjenta. Najczęściej spotykane balkoniki do chodzenia to:
-
Balkonik sztywny – posiada konstrukcję wspartą na czterech nogach zakończonych nakładkami antypoślizgowymi. W ten sposób zapewnia świetną stabilność. Idealnie sprawdza się jako balkonik dla seniora, ponieważ jest dedykowany osobom, które są w dość dobrej kondycji ruchowej, lecz wymagają niewielkiego wsparcia w zakresie utrzymania równowagi. Bardzo dobrze zdają egzamin w rehabilitacji. Warto przy tym zaznaczyć, że chodziki sztywne wymagają od osoby starszej pewnego zaangażowania i siły, ponieważ przy każdym kroku trzeba oderwać je od ziemi i ponownie postawić na podłożu.
-
Balkonik kroczący – model ruchomy, którego największą zaletą jest to, że dopasowuje się do ruchów ciała osoby niepełnosprawnej i jednocześnie gwarantuje odpowiednią stabilność. Jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla seniorów, jak i dla pacjentów o ograniczonej sile mięśni rąk, które nie mogą za każdym krokiem przestawiać chodzika. Chodzenie z rozwiązaniem tego typu przypomina trochę jazdę na łyżwach – aktywizowane są zarówno mięśnie rąk, jak i mięśnie nóg oraz tułowia. Dzięki temu balkonik do chodzenia staje się także świetnym sprzętem do codziennej rehabilitacji. Większość modeli posiada blokadę kół, pozwalającą przekształcić je w klasyczne, sztywne chodziki dla dorosłych.
-
Balkonik na kółkach – rozwiązanie cieszące się ogromną popularnością. Doskonale wspomaga chodzenie, więc z powodzeniem sprawdza się dla osób z ograniczoną sprawnością lub pacjentów po urazach czy zabiegach. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu chodziki dla dorosłych są przeznaczone wyłącznie dla osób, które nie mają problemów z utrzymaniem równowagi.
-
Podpórki inwalidzkie – zwane także ambonami. Posiadają dodatkowe elementy w postaci tapicerowanych stolików bądź koszyków na zakupy. W ten sposób ułatwiają codzienne funkcjonowanie seniorów czy osób niepełnosprawnych. Pozwalają chwilowo oprzeć się całym
Chodzik dla dorosłych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając balkoniki dla seniorów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest rodzaj sprzętu, który powinien być dopasowany do potrzeb i możliwości użytkownika. Należy też odpowiednio dobrać wysokość balkonika do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystać. W ten sposób można zapobiec niekomfortowej pozycji wymuszającej zginanie kolan lub stawanie na palcach stóp. Dla pacjentów cierpiących na poważne zaburzenia równowagi, idealną opcją są balkoniki do chodzenia z podpórkami pod pachy. Ponieważ obejmują całe ciało, zapewniają maksymalną stabilność. Ważnym kryterium jest także materiał, z którego są wykonane chodziki inwalidzkie. Optymalnie sprawdza się w tym przypadku aluminium. Dlaczego? Ponieważ jest wytrzymałe i jednocześnie lekkie. Dobrze wytrzymuje ciężar ciała. Sprawia, że balkonik nie jest trudny do przenoszenia przez osobę niepełnosprawną. Nowoczesne balkoniki dla seniorów i osób niepełnosprawnych wyróżniają się ponadto składaną konstrukcją. Dzięki temu nie zajmują zbyt dużo miejsca w domu i są bezproblemowe przy przewożeniu w samochodzie czy środkach komunikacji.