• Kategorie
  • Szukaj
  • Termometry

Termometr – rozwiązanie, którego nie może zabraknąć w domu

Termometry są z pewnością najbardziej popularnymi urządzeniami służącymi do monitorowania stanu zdrowia. Pozwalają odczytać temperaturę ciała i dzięki temu wykryć toczący się w organizmie stan chorobowy już na samym początku infekcji. Jednocześnie są niezwykle łatwe w użytkowaniu. Ich obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności. Z kolei różnorodność termometrów sprawia, że bez problemu można znaleźć produkt dopasowany do oczekiwań przyszłych użytkowników.

Termometry szklane – czy warto po nie sięgnąć?

Jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej popularne były termometry rtęciowe. Zawierały niewielką ilość płynnego metalu, który pod wpływem temperatury rozszerzał się, pozwalając odczytać prawidłowy pomiar. Rozwiązania tego typu do dziś znajdują się w wielu domach. Warto jednak pamiętać o tym, że termometry rtęciowe zostały całkowicie wycofane z użytku w 2009 roku, ze względu na szkodliwość zawartej w nich substancji. Dlatego osoby posiadające w domu urządzenia tego typu powinny oddać je do punktu utylizacji. Alternatywą dla termometrów rtęciowych są modele zawierające alkohol. Warto jednak pamiętać, że są to rozwiązania obarczone dużym błędem pomiaru. Dodatkowo posiadają szklaną osłonę, co może stwarzać niebezpieczeństwo, jeśli są stosowane u dzieci czy osób w podeszłym wieku.

Dotykowe termometry elektroniczne – precyzyjne i łatwe w użyciu

Najpopularniejszym rozwiązaniem łączącym bezpieczeństwo i skuteczność pomiaru są termometry elektroniczne. Ich zaletą jest także bardzo szybki pomiar, trwający od kilku sekund do 3 minut. Po jego zakończeniu urządzenie emituje sygnał dźwiękowy. Termometr elektroniczny jest wodoodporny i nadaje się do dezynfekcji. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Zasilany baterią, gwarantuje długi czas użytkowania, które jest dokładnie takie samo, jak w przypadku modeli rtęciowych czy wypełnionych alkoholem. Wystarczy włożyć termometr elektroniczny pod pachę, aby w kilka sekund uzyskać rzetelny wynik.

Bezdotykowy termometr elektroniczny dla dziecka – jakie ma zalety?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się termometry bezdotykowe. Są dyskretne, bezinwazyjne i wykazują się szybkością pomiaru temperatury ciała. Wystarczy jedynie przystawić urządzenie do czoła i wcisnąć odpowiedni przycisk, aby po chwili uzyskać wynik. Z tego względu doskonale sprawdzają się jako termometry elektroniczne dla dzieci, pozwalające zmierzyć temperaturę również podczas snu. Większość z nich umożliwia zapamiętywanie kilku ostatnich zapisów. Niektóre termometry bezdotykowe umożliwiają także pomiar powierzchni, dzięki czemu można za ich pomocą zmierzyć temperaturę wody do kąpieli czy posiłku przygotowanego dla malucha.

Termometr elektroniczny - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając termometr elektroniczny, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest oczywiście jakość produktu. Dlatego warto sięgać po urządzenia oferowane przez dobry sklep medyczny. W ten sposób można mieć pewność, że termometr będzie wyróżniał się dokładnością oraz szybkością pomiaru. Jeśli chodzi o termometr elektroniczny cena nie gra roli, ponieważ solidne rozwiązanie można kupić za niewielkie pieniądze. Ważna jest ponadto wodoodporność urządzenia, pozwalająca utrzymać prawidłowy poziom higieny i zdezynfekować je po każdym użyciu. Termometr elektroniczny – zarówno dotykowy, jak i bezdotykowy, powinien być także wyposażony w czytelny ekran, umożliwiający łatwe odczytanie wyników pomiaru. Warto dodać, że w nowoczesnych rozwiązaniach istnieje możliwość zapisu ostatnich pomiarów, co ułatwia monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.