• Kategorie
  • Szukaj
  • Aparatura medyczna

Aparatura medyczna – podstawowy sprzęt diagnostyczny, ratujący życie i monitorujący stan zdrowia

Aparatura medyczna to urządzenia pozwalające na ratowanie życia pacjentów i diagnostykę różnorodnych schorzeń oraz na działania pomagające zapobiegać wystąpieniu dolegliwości chorobowych. Z tego względu znajdują szerokie zastosowanie zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i w poradniach zdrowia oraz gabinetach specjalistycznych. Aparatura medyczna często jest stosowana również w domu. Proste urządzenia umożliwiają codzienne monitorowanie stanu zdrowia, dając pełny obraz zaburzeń, pozwalający postawić właściwą diagnozę lub wdrożyć odpowiednie leczenie.

Aparatura medyczna – proste w obsłudze urządzenia, które powinny znaleźć się w każdym domu

Aparatura medyczna to urządzenia bez których nie może działać żadna placówka służby zdrowia. Obejmuje grupę zarówno prostych rozwiązań odpowiednich do stosowania w domu, jak i skomplikowanych sprzętów, których obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy i może być prowadzona wyłącznie przez personel medyczny. Do pierwszej kategorii można zaliczyć ciśnieniomierze, termometry czy pulsoksymetry, dające wstępny obraz parametrów życiowych. Prosta, bezproblemowa obsługa pozwala na ich użytkowanie nawet osobom, które nie mają fachowej wiedzy lekarskiej. Wybierając sprzęt medyczny do domu, warto kierować się wysoką jakością urządzeń, gwarantowaną przez wiodące marki. W ten sposób można mieć pewność, że aparatura medyczna zapewni odpowiednie pomiary z minimalnym progiem błędu, a także zagwarantuje niezawodne użytkowanie przez wiele lat. W przypadku urządzeń medycznych stosowanych w domu, warto wybierać rozwiązania posiadające możliwość zapisu kilku ostatnich pomiarów. To opcja szczególnie przydatna osobom starszym, które często zapominają zanotować wyniki odczytane na ciśnieniomierzu lub pulsoksymetrze. Nie bez znaczenia pozostaje sposób zasilania urządzeń medycznych. W tej kategorii numerem jeden jest aparatura zasilana akumulatorami, które można ładować z sieci. W przypadku rozwiązań na baterie ważne jest, aby można było łatwo je wymienić bez użycia narzędzi. Aparatura medyczna stosowana w domu powinna być też wyposażona w czytelne ekrany pozwalające na łatwy odczyt pomiaru.

Jakie warunki musi spełniać aparatura medyczna dla placówek służby zdrowia?

Z kolei w placówkach specjalistycznych, poza podstawowymi urządzeniami pomiarowymi – ciśnieniomierzami, pulsoksymetrami i termometrami, stosowany jest sprzęt pozwalający ratować życie, podtrzymać czynności życiowe albo bezpiecznie przeprowadzić zabiegi. Do tej grupy rozwiązań zalicza się przede wszystkim respiratory, defibrylatory, ssaki medyczne, koncentratory tlenu czy aparaty CPAP. Warto dodać, że dwa ostatnie mogą być stosowane w warunkach domowych, po uprzednim przeszkoleniu obsługujących je osób przez personel medyczny. Aparatura medyczna stosowana w szpitalach czy gabinetach lekarskich musi spełniać szereg norm. Najważniejszą z nich jest dokładność pomiaru umożliwiająca precyzyjną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Sprzęt medyczny musi być także trwały i odporny na intensywną eksploatację i sterylizację. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że aparatura medyczna powinna być sukcesywnie wymieniania. Stosowane w urządzeniach innowacyjne rozwiązania nie tylko ułatwiają pracę specjalistom, ale pozwalają na lepszą ocenę stanu zdrowia pacjentów, są bardziej wydajne i zużywają mniej energii. Ponieważ aparatura medyczna podlega ciągłej eksploatacji, w szpitalach i innych placówkach medycznych istnieje konieczność cyklicznej wymiany sprzętu.

Aparatura medyczna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając aparaturę medyczną, zarówno dla domu, jak i dla specjalistycznej placówki, warto stawiać na urządzenia najwyższej jakości. Niezwykle ważne jest, aby sprzęt był opatrzony stosownymi certyfikatami, w tym zaświadczeniem CE potwierdzającym zgodność sprzętu z dyrektywami i normami Unii Europejskiej. W ten sposób można mieć pewność, że urządzenia zapewniają bezproblemowe i bezpieczne działanie przez wiele lat. Aparatura medyczna powinna ponadto posiadać dokładne i czytelne instrukcje zawierające informacje na temat użytkowania oraz serwisowania sprzętu, a także jego sterylizacji. Warto stawiać na urządzenia opatrzone co najmniej 12-miesięczną gwarancją, świadczącą o ich wysokiej jakości i bezawaryjności.