• Kategorie
  • Szukaj
  • Cewniki do odsysania

Cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych – jednorazowe produkty niezbędne w opiece nad osobami przewlekle chorymi

Cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych to jednorazowe akcesoria umożliwiające odpowiednią opiekę nad pacjentami cierpiącymi na rozmaite schorzenia. Mające postać elastycznej rurki, pozwalają na odessanie wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych. Dzięki temu ich użycie umożliwia swobodny dopływ powietrza do płuc i zapobiega namnażaniu się bakterii mogących prowadzić do infekcji. Ponieważ są to produkty jednorazowego użytku, ryzyko zakażenia dróg oddechowych pacjenta zostaje zredukowane do minimum.

W jakich przypadkach znajdują zastosowania cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych?

Cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych są powszechnie używane na oddziałach szpitalnych, w hospicjach czy placówkach leczniczo-opiekuńczych. Sprawdzają się nie tylko w przypadku osób cierpiących na poważne schorzenia dróg oddechowych. Są stosowane również u pacjentów pozostających w stanie śpiączki czy intubowanych. Cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych wykorzystuje się też w leczeniu i opiece nad osobami mającymi schorzenia neurologiczne oraz onkologiczne, a także osłabione mięśnie oddechowe. Są przydatne w przypadku wystąpienia zaburzeń czynności rzęsek, przy nadmiernej lepkości śluzu czy w zaburzeniach ruchomości klatki piersiowej powstałych w wyniku rozmaitych urazów czy kontuzji.

Cewnik do odsysania dróg oddechowych – jak go stosować?

Cewnik do odsysania górnych dróg oddechowych pozwala na wykonywanie czynności zastępujących fizjologiczny proces kaszlu, umożliwiający odkrztuszenia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Używany jest w połączeniu z urządzeniami odsysającymi. Zaleca się przy tym, aby rozwiązania te posiadały możliwość regulacji siły ssącej, redukującą ryzyko powikłań zabiegu. Niezmiernie ważne jest również to, aby osoba wykonująca proces odsysania wydzieliny przeprowadzała zabieg w jak najbardziej sterylnych warunkach, eliminując ryzyko wprowadzenia drobnoustrojów do dróg oddechowych pacjenta.

Cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych – jak wyglądają i z czego są wykonane?

Cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych mają postać cienkiej rurki wykonanej z PCV. Materiał jest odporny na uszkodzenia, załamania i skręcenia. Ponieważ jest elastyczny i miękki, nie stwarza ryzyka uszkodzenia dróg oddechowych osoby, u której jest przeprowadzany zabieg odsysania. Zmrożona powierzchnia cewnika zapobiega przyklejaniu się do rurki intubacyjnej. Rozwiązanie posiada atraumatyczną, zaokrągloną i otwartą końcówkę. Jest wyposażone w dwa końcowe boczne otwory naprzemianległe. W trosce o bezpieczeństwo pacjenta i wygodę przeprowadzenia zabiegu cewniki do odsysania górnych dróg oddechowych mają zaokrąglone krawędzie. Posiadają numeryczne oznaczenie rozmiaru umieszczone na opakowaniu. Dodatkowo są wyposażone w kolorowe oznaczenia na łączniku. Cewniki są produktami jednorazowego użytku, co eliminuje ryzyko roznoszenia infekcji. Każdy produkt jest dostępny w oddzielnym, sterylnym opakowaniu i jest sterylizowany tlenkiem etylenu. Warto przy tym pamiętać, że aby zapewnić pacjentowi maksymalne bezpieczeństwo, należy przestrzegać wszelkich zasad higieny. Ważne jest także, aby odsysanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych było wspomagane rehabilitacją oddechową, do której zalicza się między innymi terapię ułożeniową, naukę efektywnego kaszlu, oklepywanie i wibrację klatki piersiowej.