- Kategorie
- Szukaj
-
Aparaty CPAP
Aparaty CPAP – sprzęt niezbędny w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego
Aparaty CPAP to niewielkie i łatwe w obsłudze urządzenia stosowane przy niewydolności oddechowej oraz w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. W drugim przypadku są alternatywą dla terapii farmakologicznej oraz zabiegów chirurgicznych. Aparaty CPAP są więc powszechnie stosowane nie tylko w szpitalach i placówkach leczniczych, ale w warunkach domowych. Gwarantują stały dopływ powietrza do płuc, gwarantując w ten sposób powrót do zdrowia oraz dobre samopoczucie pacjenta.
Aparaty CPAP – czym są i na czym polega ich działanie?
Aparaty CPAP są stosowane u osób dorosłych ze zdiagnozowanym zespołem obturacyjnego bezdechu sennego w stopniu lekkim, umiarkowanym lub umiarkowanie ciężkim. Składają się z dwóch elementów: urządzenia tłoczącego powietrze oraz maski mocowanej na nos, usta i nos lub na całą twarz pacjenta przy pomocy regulowanych taśm. Obie części są połączone ze sobą przy pomocy elastycznej rurki. W ten sposób aparat CPAP zapewnia maksymalny komfort dla pacjenta i jednocześnie eliminuje bezdech senny, podając powietrze pod stałym ciśnieniem. Warto przy tym pamiętać, że wartość ciśnienia powietrza musi być ustalona przez specjalistę, który określa ją w oparciu o stan zdrowia pacjenta, stopnia zaawansowania choroby oraz nasilenia objawów występujących w ciągu nocy i w dzień. Aparaty CPAP podają powietrze bezpośrednio do dróg oddechowych, co z kolei pozwala uniknąć zapadania się języka oraz gardła chorego i epizodów bezdechu.
Aparaty CPAP stałociśnieniowe i automatyczne – czym się różnią?
Aparaty CPAP można podzielić na dwie grupy różniące się od siebie wartością ciśnienia, jakie jest podawane pacjentowi. Pierwszą stanowią klasyczne aparaty CPAP, drugą rozwiązania autoCPAP, znane także jako sprzęt APAP.
· Aparaty CPAP – podają pacjentowi tlen o stałej, zaprogramowanej wcześniej wartości ciśnienia. Wymagają odpowiedniego dopasowania maski do anatomii twarzy pacjenta tak, aby zapobiegać ewentualnym przeciekom powietrza. Nowoczesne modele aparatów CPAP posiadają funkcję RAMP, polegającą na stopniowym podnoszeniu wartości ciśnienia do chwili zaśnięcia, ułatwiając w ten sposób zasypianie.
· Aparaty autoCPAP (APAP) – urządzenia, które automatycznie regulują ciśnienie powietrza, reagując na epizody obturacyjne zachodzące w drogach oddechowych pacjenta. Ich niewątpliwym atutem jest możliwość pracy przy minimalnych wartościach ciśnienia, w chwili świadomego oddychania – przed zaśnięciem i po przebudzeniu. Aparaty autoCPAP pozwalają też obniżyć ciśnienie w chwili, kiedy przez dłuższy czas nie występują epizody obturacyjne. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieje możliwość ustawienia stałej wartości ciśnienia.
Większość aparatów CPAP i APAP posiada funkcję tłoczenia nawilżonego i podgrzanego powietrza. W ten sposób zapobiegają przesuszaniu błon śluzowych nosa oraz gardła podczas nawiewu. Starsze modele, które nie są wyposażone w tego typu moduły, można skonfigurować z dostępnymi osobno nawilżaczami powietrza. Aparaty CPAP oraz autoCPAP posiadają też cyfrowy system parametrów pracy. W ten sposób lekarz może uzyskać pełny obraz procesu leczenia pacjenta, nadzorować przebieg terapii i dopasowywać jej parametry do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Aparaty CPAP – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Wybierając aparaty CPAP, warto uwzględnić kilka podstawowych kwestii. Najważniejszą z nich jest jakość urządzeń. Z tego względu zaleca się wybór sprzętu znanych i renomowanych firm. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy aparaty posiadają stosowne certyfikaty potwierdzające ich niezawodność oraz bezpieczeństwo. Kluczową role odgrywa w tym przypadku certyfikat CE, potwierdzający, że urządzenie spełnia normy wyznaczone przez Unię Europejską. Przy wyborze aparatów CPAP ważną rolę odgrywają dodatkowe funkcje, pozwalające na zapewnienie pacjentowi maksymalnego komfortu oraz dokładne monitorowanie przebiegu snu. Nie bez znaczenia jest również gwarancja – minimalny czas jej trwania nie powinien być krótszy niż 12 miesięcy. Warto pamiętać o tym, że w przypadku osób ze stwierdzonym obturacyjnym bezdechem sennym zakup aparatu CPAP jest częściowo finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Nasze najnowsze wpisy blogowe na temat aparatów CPAP: