- Kategorie
- Szukaj
-
Nebulizatory, inhalatory
Nebulizatory – urządzenia pomocne przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych
Nebulizatory są stosowane w medycynie od wielu lat. Skuteczność inhalacji sprawiła, że przestały być wyłącznie wyposażeniem placówek leczniczych. Coraz częściej pojawiają się w domach. To poręczne i łatwe w obsłudze urządzenia, które warto mieć pod ręką na wypadek choroby. Nebulizatory doskonale sprawdzają się w leczeniu dzieci i dorosłych. Różnorodność rozwiązań powoduje, że bez problemu można znaleźć model dopasowany do potrzeb przyszłych użytkowników.
Nebulizator – co to jest i jak działa?
Podstawowa funkcja nebulizatora polega na generowaniu aerozolu, czyli pary wodnej z zawieszonymi w niej drobnymi cząsteczkami innej cieczy – roztworu lub zawiesiny, zawierającej substancję aktywną. W ten sposób, wykonując wdech, pacjent samoistnie wprowadza lek do górnych dróg oddechowych, czyli miejsca, w którym toczy się proces chorobowy. Leczenie przebiega zatem dużo szybciej i skuteczniej. Inhalacje pomagają także uniknąć przykrych skutków ubocznych stosowania klasycznych syropów czy tabletek. Szczególnie wskazane są nebulizatory dla dzieci, pozwalające bez problemu zaaplikować lek małym pacjentom. Urządzenia doskonale sprawdzają się do podawania środków przeciwzapalnych, rozszerzających oskrzela lub rozrzedzających wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych.
Nebulizatory – rodzaje urządzeń. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?
Nebulizatory różnią się od siebie szeregiem parametrów. Najpopularniejszym kryterium podziału jest siła, jaka odpowiada za powstanie aerozolu, pozwalająca wyróżnić:
Nebulizator pneumatyczny – aerozol tworzy się w tym przypadku pod wpływem sprężonego gazu. Rozwiązanie tego typu składa się z pojemnika na lek z dyszą rozpylającą, łączącego się z kompresorem za pomocą specjalnego przewodu. Decydując się na pneumatyczny nebulizator cena może pozytywnie zaskoczyć, dlatego jest to urządzenie, które najczęściej pojawia się w domach. Atutem jest również możliwość stosowania sprzętu z każdym rodzajem leków.
Nebulizator siateczkowy – aerozol tworzy się w tym przypadku podczas przeciskania się płynnego leku przez tysiące maleńkich kanalików. Ruch cieczy jest wymuszony drganiami o niskiej częstotliwości. Nebulizator siateczkowy ma niewielkie rozmiary. Jest zasilany akumulatorami lub bateriami, dlatego nie wymaga podłączenia do prądu. Wyróżnia się także cichą pracą i wysoką wydajnością.
Nebulizator ultradźwiękowy – aerozol powstaje na skutek działania fali akustycznej, której źródłem jest głowica ultradźwiękowa. Zaletą rozwiązania jest wysoka skuteczność oraz wydajność działania. Nebulizator tego typu cechuje też cicha praca. Należy jednak pamiętać, że z reguły urządzenie posiada dość duże wymiary, dlatego najczęściej jest stosowane w placówkach leczniczych.
Nebulizator – jak używać?
Nebulizator jest bardzo łatwy w zastosowaniu. Wystarczy jedynie wlać lek do odpowiedniego pojemnika i uruchomić urządzenie. W przypadku dorosłych zaleca się wdychanie aerozolu przez specjalny ustnik. Nebulizatory dla dzieci powinny być z kolei wyposażone w specjalną maskę, która dobrze przylega do twarzy. Podczas inhalacji pacjent może przyjąć pozycję siedzącą lub leżącą. Zaleca się lekkie odchylenie głowy do tyłu i miarowe, spokojne oddychanie do czasu zakończenia procesu nebulizacji. Następnie należy przepłukać usta i gardło wodą. Pozwala to na pozbycie się resztek leku zalegającego w początkowych odcinkach układu oddechowego i zapobieganie infekcjom grzybiczym oraz stanom zapalnym. Po inhalacji warto także umyć zęby, ponieważ niektóre leki zawierają substancje osłabiające szkliwo i powodujące przebarwienia.
Przy jakich schorzeniach są pomocne nebulizatory?
Nebulizatory przychodzą z pomocą w leczeniu wielu schorzeń dróg oddechowych. Są niezastąpione przy zapaleniu oskrzeli i oskrzelików oraz przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Przynoszą ulgę pacjentom cierpiącym na astmę oraz borykającym się ze stanami zapalnymi krtani czy tchawicy. Stosowanie nebulizatorów zaleca się ponadto przy mukowiscydozie, dającej objawy płucne oraz w dolegliwości polegającej na obniżeniu ruchomości rzęsek w oskrzelach, prowadzącej do zalegania w nich wydzieliny. W ostatnich latach wiele osób stosuje nebulizatory na zatoki. Wdychanie aerozolu ze środkami przeciwzapalnymi przynosi w tym przypadku szybką poprawę stanu zdrowia i pozwala pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Nebulizator do olejków eterycznych sprawdzi się też podczas kataru. Inhalacja pomaga udrożnić nos, redukując tym samym stosowanie kropli obkurczających śluzówkę.