- Kategorie
- Szukaj
-
Kompresy, gaziki, worki
Kompresy – pierwsza pomoc przy opatrywaniu ran
Kompresy jałowe są podstawowym wyrobem medycznym. Służą do opatrywania ran różnego pochodzenia, w tym skaleczeń oraz oparzeń. Mogą być przykładane bezpośrednio na skórę. Doskonale sprawdzają się w tamowaniu krwotoków z przerwanych żył i tętnic. Świetnie zdają egzamin w zabezpieczeniu sączących się ran. Znajdują więc szerokie zastosowanie w szpitalach i ośrodkach leczniczych. Są także niezbędnym elementem wyposażenia domowej i samochodowej apteczki.
Kompresy gazowe – jakie mają zalety i kiedy są stosowane?
Największą popularnością od wielu lat cieszą się kompresy gazowe. Wykonane są z gazy bawełnianej, 13- lub 17-nitkowej, przy czym te drugie wyróżniają się większą grubością oraz lepszą chłonnością. Gaziki opatrunkowe są złożone z wielu warstw. Posiadają odpowiednio zabezpieczone brzegi, co zapobiega snuciu się nitek. Są ponadto dostępne w wielu rozmiarach, co pozwala optymalnie dopasować kompres do rozległości rany. Gaziki dzielą się na:
Jałowe – są stosowane w sytuacji bezpośredniego kontaktu z raną. Stanowią podstawowy element opatrunku. Często stosuje się także gaziki jałowe dla niemowląt w celu opatrywania pępka lub do rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych. Każdy kompres jest pakowany oddzielnie, co pozwala zachować najwyższy poziom higieny.
Niejałowe – są to kompresy, które nie zostały poddane procesowi sterylizacji. Z tego względu nie mogą być stosowane bezpośrednio na ranę. Sprawdzają się natomiast w czynnościach pielęgnacyjnych wykonywanych na nieprzerwanych powłokach skórnych. Gaziki do dezynfekcji są zwykle dostępne w opakowaniach zbiorczych.
Kompresy włókninowe – czym się wyróżniają?
Alternatywą dla gazików są kompresy włókninowe. Ich zaletą jest to, że można je swobodnie docinać bez obaw o wysnuwanie się luźnych nitek. Są bardzo chłonne i nieco delikatniejsze od gazy. Dzięki temu kompresy włókninowe zapewniają pacjentom komfort i swobodę ruchów. Jednocześnie są przewiewne. Gwarantują zatem właściwą wymianę gazową oraz przyspieszają proces gojenia się ran. Warto jednak pamiętać, że produkty niejałowe wymagają sterylizacji. Istnieją także kompresy włókninowe stosowane na blokach operacyjnych podczas zabiegów. Wykonane z hydrofilowej gazy bawełnianej, bielonej niechlorowo, po sterylizacji mogą być przykładane w pole operacyjne. W celu zapewnienia pacjentom maksymalnego bezpieczeństwa, kompresy włókninowe są dostępne w wersji z nitką kontrastującą w promieniach RTG, co pozwala na szybką i nieinwazyjną identyfikację produktu pozostawionego w polu operacyjnym.
Kompresy żelowe – opatrunki chłodzące i rozgrzewające pomagające w walce z bólem
W łagodzeniu bólu z powodzeniem sprawdzają się kompresy żelowe. To wyroby medyczne mające postać wytrzymałego woreczka wypełnionego specjalnym żelem, który w zależności od potrzeb ogrzewa lub chłodzi miejsce, do którego jest przyłożony. Ciepłe okłady doskonale spisują się w leczeniu dolegliwości układu kostno-szkieletowego. Są skuteczną metodą łagodzenia nadmiernego napięcia mięśniowego. Wspomagają również leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów. Z kolei kompresy chłodzące są pomocne w łagodzeniu skutków urazów takich jak skręcenia czy stłuczenia. Przynoszą także ulgę po ukąszeniu przez owady. Zapewniają przyjemne uczucie zimna, niwelujące nie tylko ból, ale obrzęk i stan zapalny. Kompresy żelowe są produktami wielorazowego użytku. W celu przygotowania ciepłego okładu należy włożyć je na minutę do kuchenki mikrofalowej lub zanurzyć w ciepłej wodzie. Aby wykonać kompres chłodzący, trzeba dwie godziny przed zastosowaniem umieścić go w zamrażalniku.