• Kategorie
  • Szukaj
  • Pulsoksymetry

Pulsoksymetry – poręczne urządzenia pozwalające monitorować saturację krwi

Pulsoksymetr to poręczne i niewielkie urządzenie, zakładane zwykle na palec pacjenta. Służy do pomiaru saturacji krwi oraz tętna. Pozwala więc szybko i bezproblemowo sprawdzić poziom nasycenia krwi tlenem. Dzięki temu rozwiązania są niezawodne w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów z chorobami kardiologicznymi lub dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Jeśli chodzi o pulsoksymetry cena odgrywa ważną rolę – ponieważ nie jest wysoka są to urządzenia dostępne dla większości osób. 

Pulsoksymetr – co to jest i jak działa?

Jak działa pulsoksymetr? Jak sama nazwa wskazuje mechanizm pracy urządzenia bazuje na pulsoksymetrii. To nic innego, jak emitowanie światła o różnej długości fali: czerwonego – 660 nm oraz podczerwonego – 940 nm. W zależności od tego, czy cząsteczki hemoglobiny są wysycone krwią, przyjmując postać oksyhemoglobiny, czy są go pozbawione, tworząc hemoglobinę zredukowaną, pochłaniają jeden lub drugi typ promieniowania. A to z kolei pozwala przetworzyć dane przez urządzenie, obliczyć udział oksyhemoglobiny w stosunku do całkowitej ilości hemoglobiny i wskazać procentową wartość na wyświetlaczu. Dodatkowo pulsoksymetr mierzy tętno pacjenta. Warto dodać, że urządzenie odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu stanu zdrowia pacjentów zarażonych koronawirusem. W tym przypadku można otrzymać pulsoksymetr za darmo, po spełnieniu dwóch warunków: pacjent musi mieć ukończone 55 lat i posiadać pozytywny wynik testu na COVID-19.

Pulsoksymetr – jak czytać wyniki? 

Pulsoksymetr napalcowy jest niezwykle prosty w użytkowaniu, a jego obsługa nie wymaga żadnych umiejętności, ani skomplikowanej wiedzy medycznej. Wszystko, co należy zrobić, to włączyć urządzenie, założyć je na palec i odczekać kilka sekund na wyświetlenie wyników pomiaru. Te ostatnie są podawane w formie procentowej. Prawidłowa saturacja krwi u osoby zdrowej waha się w przedziale 95-99%. Niższe wartości sygnalizują niedotlenie organizmu i powinny zostać skonsultowane z lekarzem. W przypadku saturacji poniżej 90% istnieje ryzyko rozwoju ciężkiej niewydolności oddechowej, mogącej skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Należy pamiętać, że przy pomiarze saturacji krwi pulsoksymetrem dłoń powinna być ciepła i sucha. Wynik może fałszować lakier na paznokciach lub tipsy.

Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?

W kategorii miejsc, gdzie można kupić pulsoksymetr sklep medyczny jest zdecydowanym faworytem. Zarówno stacjonarne, jak i internetowe placówki skupiają urządzenia najwyższej jakości pochodzące od sprawdzonych producentów i dające wiarygodne pomiary. W zależności od rodzaju użytkowania rozwiązań wyróżnia się:Pulsoksymetr medyczny – to rozwiązanie stacjonarne wyróżniające się dużymi gabarytami. Znajduje najczęściej zastosowanie w szpitalach, ośrodkach leczniczych, domach pomocy społecznej oraz przychodniach lekarskich. Pulsoksymetr medyczny jest zaawansowanym urządzeniem, pozwalającym dokonywać również innych pomiarów parametrów krwi, w tym ciśnienia tętniczego.Pulsoksymetr napalcowy – niewielki, poręczny i doskonale sprawdzający się do użytku domowego. Z powodzeniem zda egzamin także w podróży. Wystarczy jedynie nałożyć go na palec wskazujący lub środkowy i po kilku sekundach odczytać wynik.