• Kategorie
  • Szukaj
  • Pulsoksymetry

Pulsoksymetry – poręczne urządzenia pozwalające monitorować saturację krwi

Pulsoksymetr to poręczne i niewielkie urządzenie, zakładane zwykle na palec pacjenta. Służy do pomiaru saturacji krwi oraz tętna. Pozwala więc szybko i bezproblemowo sprawdzić poziom nasycenia krwi tlenem. Dzięki temu rozwiązania są niezawodne w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów z chorobami kardiologicznymi lub dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Jeśli chodzi o pulsoksymetry cena odgrywa ważną rolę – ponieważ nie jest wysoka są to urządzenia dostępne dla większości osób. 

Pulsoksymetr M70
Produkt na zamówienie
Pulsoksymetr CMS50D
Nowość
Produkt na zamówienie
Pulsoksymetr Olive
Produkt na zamówienie
Pulsoksymetr UT100
Produkt na zamówienie

Pulsoksymetr – co to jest i jak działa?

Jak działa pulsoksymetr? Jak sama nazwa wskazuje mechanizm pracy urządzenia bazuje na pulsoksymetrii. To nic innego, jak emitowanie światła o różnej długości fali: czerwonego – 660 nm oraz podczerwonego – 940 nm. W zależności od tego, czy cząsteczki hemoglobiny są wysycone krwią, przyjmując postać oksyhemoglobiny, czy są go pozbawione, tworząc hemoglobinę zredukowaną, pochłaniają jeden lub drugi typ promieniowania. A to z kolei pozwala przetworzyć dane przez urządzenie, obliczyć udział oksyhemoglobiny w stosunku do całkowitej ilości hemoglobiny i wskazać procentową wartość na wyświetlaczu. Dodatkowo pulsoksymetr mierzy tętno pacjenta. Warto dodać, że urządzenie odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu stanu zdrowia pacjentów zarażonych koronawirusem. W tym przypadku można otrzymać pulsoksymetr za darmo, po spełnieniu dwóch warunków: pacjent musi mieć ukończone 55 lat i posiadać pozytywny wynik testu na COVID-19.

 Pulsoksymetr – jak czytać wyniki? 

Pulsoksymetr napalcowy jest niezwykle prosty w użytkowaniu, a jego obsługa nie wymaga żadnych umiejętności, ani skomplikowanej wiedzy medycznej. Wszystko, co należy zrobić, to włączyć urządzenie, założyć je na palec i odczekać kilka sekund na wyświetlenie wyników pomiaru. Te ostatnie są podawane w formie procentowej. Prawidłowa saturacja krwi u osoby zdrowej waha się w przedziale 95-99%. Niższe wartości sygnalizują niedotlenie organizmu i powinny zostać skonsultowane z lekarzem. W przypadku saturacji poniżej 90% istnieje ryzyko rozwoju ciężkiej niewydolności oddechowej, mogącej skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Należy pamiętać, że przy pomiarze saturacji krwi pulsoksymetrem dłoń powinna być ciepła i sucha. Wynik może fałszować lakier na paznokciach lub tipsy.

Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?

W kategorii miejsc, gdzie można kupić pulsoksymetr sklep medyczny jest zdecydowanym faworytem. Zarówno stacjonarne, jak i internetowe placówki skupiają urządzenia najwyższej jakości pochodzące od sprawdzonych producentów i dające wiarygodne pomiary. W zależności od rodzaju użytkowania rozwiązań wyróżnia się:Pulsoksymetr medyczny – to rozwiązanie stacjonarne wyróżniające się dużymi gabarytami. Znajduje najczęściej zastosowanie w szpitalach, ośrodkach leczniczych, domach pomocy społecznej oraz przychodniach lekarskich. Pulsoksymetr medyczny jest zaawansowanym urządzeniem, pozwalającym dokonywać również innych pomiarów parametrów krwi, w tym ciśnienia tętniczego.Pulsoksymetr napalcowy – niewielki, poręczny i doskonale sprawdzający się do użytku domowego. Z powodzeniem zda egzamin także w podróży. Wystarczy jedynie nałożyć go na palec wskazujący lub środkowy i po kilku sekundach odczytać wynik.