• Kategorie
  • Szukaj
  • Koncentratory tlenu - aparaty i akcesoria

Koncentratory tlenu – pomocne w leczeniu szeregu dolegliwości

Koncentratory tlenu są zaliczane do grupy specjalistycznej aparatury medycznej, stosowanej zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Pozwalają dostarczyć do płuc powietrze o wysokim stężeniu tlenu. Dzięki temu są niezastąpione przy chorobach dróg oddechowych lub niewydolności oddechowej powodowanej rozmaitymi czynnikami.

Koncentrator tlenu – jak działa?

Istota działania koncentratora tlenu polega na tym, że urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, separując z niego azot i tlen. W ten sposób wzrasta stężenie drugiego z pierwiastków, co pozwala na lepsze natlenienie krwi pacjenta. Koncentrator tlenu umożliwia poprawę parametrów saturacji organizmu, czyli stopnia wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. W praktyce przekłada się to na swobodniejsze i łatwiejsze oddychanie oraz poprawę komfortu życia pacjentów. Warto także pamiętać o tym, że powietrze podawane z koncentratora tlenu zostaje ogrzane, przefiltrowane oraz nawilżone. Z tego względu przed każdym uruchomieniem urządzenia należy napełnić zbiornik niewielką ilością wody destylowanej. Istnieją przy tym dwa sposoby podawania tlenu przy pomocy koncentratora. Pierwszy z nich wykorzystuje maski zakładane na twarz pacjenta. W drugim z kolei są stosowane specjalne wąsy umieszczane bezpośrednio w nozdrzach osoby poddawanej tlenoterapii.

Koncentratory tlenu – w jakich schorzeniach są stosowane?

Koncentratory tlenu stosuje się przede wszystkim w chorobach układu oddechowego. Są niezbędne w przypadku przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) czy raka płuc. Wykorzystuje się je również w terapii dysplazji oskrzelowo-płucnej, przy mukowiscydozie czy włóknieniu płuc. Wspomagający koncentrator tlenu może być stosowany w astmie oskrzelowej lub dusznościach  i płytkim oddechu. Na tym jednak nie koniec, ponieważ rozwiązania są pomocne w leczeniu chorób kardiologicznych, w tym przy niedociśnieniu, nadciśnieniu tętniczym, dławicy piersiowej, niewydolności krążeniowej, włóknieniu mięśnia sercowego czy w rehabilitacji po zawale serca. Koncentratory tlenu pozwalają także zwiększyć komfort życia pacjentów cierpiących na schorzenia onkologiczne. Tlenoterapia znajduje ponadto zastosowanie w rehabilitacji po zabiegach operacyjnych. Coraz częściej jest wykorzystywana wspomagająco w leczeniu depresji oraz innych zaburzeń mających podłoże psychiczne lub neurologiczne.

Rodzaje koncentratorów tlenu – urządzenia stacjonarne i przenośne

Koncentratory tlenu różnią się między sobą przede wszystkim wartością przepływu powietrza. Podstawowe urządzenia generują przepływ w granicach od 0,5 do 5 l/min. Nieco bardziej zaawansowane pozwalają zwiększyć tę wartość nawet do 9 l/min. Oprócz tego koncentratory tlenu można podzielić ze względu na ich mobilność. W tej kategorii wyróżnia się:

·       Stacjonarne koncentratory tlenu – rozwiązania charakteryzujące się dużymi gabarytami i zapewniające niezawodną pracę przez długi czas. Są stosowane najczęściej w szpitalach, przychodniach, sanatoriach i placówkach opiekuńczych. Można wykorzystywać je także w tlenoterapii domowej, szczególnie wtedy, kiedy pacjent zmaga się z ostrą niewydolnością oddechową i potrzebuje niemal stałego podawania tlenu.

·       Przenośne koncentratory tlenu – cechują się mniejszymi rozmiarami, dzięki czemu można zabrać je w podróż i podawać pacjentowi tlen poza domem. Warto jednak zaznaczyć, że są to urządzenia zapewniające mniejszy przepływ tlenu, przez co sprawdzają się w tlenoterapii doraźnej. Nie są natomiast wskazane dla osób, które stale muszą mieć podawany tlen.

Koncentrator tlenu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając koncentratory tlenu, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą i najważniejszą jest wartość przepływu tlenu. U osób korzystających z tlenoterapii epizodycznie może być mniejsza. Natomiast w przypadku pacjentów z silną niewydolnością oddechową, poziom przepływu tlenu nie może być niższy niż 8 l/min. Ważną kwestią jest także to, aby sprzęt był energooszczędny, ponieważ koncentrator tlenu musi być stale zasilany prądem. Decydując się na konkretny model urządzenia, warto też sprawdzić poziom generowanego hałasu tak, aby nie powodował dyskomfortu osoby poddawanej tlenoterapii oraz domowników. Należy przy tym wybierać rozwiązania opatrzone odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi ich niezawodność i bezpieczeństwo stosowania.

Sprawdź nasz wpis blogowy na temat koncentratorów tlenu:

Koncentrator tlenu – jak używać?