Koncentrator tlenu to urządzenie bardzo proste w obsłudze, stosowane u pacjentów cierpiących na niewydolność oddechową, powodowaną chorobami płuc czy schorzeniami kardiologicznymi. W ostatnim czasie stał się także popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym do tlenoterapii domowej u chorych borykających się z infekcją COVID-19 lub u osób w okresie rekonwalescencji po zakażeniu koronawirusem. Jak działa koncentrator tlenu? Czy jest bezpieczny? Jak go używać? 

Koncentrator tlenu – jak działa?

Zasada działania koncentratora tlenu jest bardzo prosta. Urządzenie zasysa powietrze z otoczenia, a następnie za pomocą sita molekularnego odseparowuje z niego azot. Dzięki temu daje możliwość podania choremu powietrza, w którym stężenie życiodajnego pierwiastka waha się w granicach od 90 do 96%. Jest to tak zwany tlen medyczny, który pozwala na lepsze dotlenienie komórek oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu saturacji krwi. Koncentrator tlenu – jaki wybrać? Zdecydowanie dobrej jakości, stworzony przez wiodące marki. Warto przy tym zwrócić uwagę, żeby urządzenie posiadało filtry oczyszczające powietrze oraz zbiornik na wodę pozwalającą je nawilżyć. Ostatni aspekt ma szczególne znaczenie przy długotrwałej tlenoterapii, która może prowadzić do przesuszenia śluzówki dróg oddechowych.

Koncentrator tlenu – dla kogo?

Koncentrator tlenu jest powszechnie stosowany u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, mukowiscydozą, astmą oskrzelową, dysplazją oskrzelowo-płucną czy w przypadku raka płuc. Tlenoterapia jest także zalecana pacjentom borykającym się ze schorzeniami kardiologicznymi, w tym niewydolnością krążenia, dusznicą bolesną czy zwłóknieniem mięśnia sercowego. Stosowanie koncentratora tlenu pozwala też poprawić jakość życia u osób z chorobami onkologicznymi. W ostatnim czasie urządzenie jest wykorzystywane u pacjentów zainfekowanych COVID-19, zmagających się z niewydolnością oddechową. Koncentrator tlenu w wielu przypadkach zapobiega hospitalizacji. Jest również pomocny w rehabilitacji po infekcji koronawirusem.

Jak korzystać z koncentratora tlenu?

Zaletą koncentratora tlenu jest wyjątkowo prosta obsługa, pozwalająca korzystać z urządzenia w warunkach domowych. Sprzęt należy podłączyć do źródła prądu i ustawić odpowiedni przepływu tlenu. Jego wartość powinna być zalecona przez specjalistę. Następnie wystarczy nałożyć pacjentowi maskę lub wąsy tlenowe, aby rozpocząć terapię. Jeśli urządzenie posiada zbiornik nawilżający powietrze, konieczne jest uzupełnienie go wodą destylowaną. Koncentrator tlenu – jak długo stosować? To kolejne pytanie, które często zadają sobie pacjenci oraz ich opiekunowie. Czas stosowania tlenoterapii jest uzależniony od rodzaju schorzenia oraz postępów w leczeniu. Podobnie jak jej jednorazowa długość. U osób z łagodniejszymi dolegliwościami może wystarczyć zaledwie godzina dziennie, podczas gdy przewlekle chorzy potrzebują czasem nawet całodobowej tlenoterapii. 

Koncentrator tlenu przenośny czy stacjonarny? Który wybrać?

Wybór koncentratora tlenu nie jest skomplikowany. W sklepach medycznych można znaleźć dwa rodzaje urządzeń: stacjonarne i przenośne z baterią. Pierwsze z nich cechują się dość dużymi gabarytami. Ich zaletą jest natomiast doskonała wydajność. Z tego względu stacjonarny kondensator tlenu zalecany jest głównie dla pacjentów leżących, którzy wymagają codziennej i wielogodzinnej tlenoterapii np. w domu. . W przypadku łagodniejszych schorzeń lub dla osoby często przemieszczającej się, podróżującej zdecydowanie lepszym wyborem jest koncentrator tlenu przenośny. Niewielki rozmiar oraz ciężar sprawiają, że bez problemu można zabrać go w podróż albo łatwo przenieść w inne miejsce.

Koncentrator tlenu wypożyczenie – alternatywa dla zakupu urządzenia

Koncentrator tlenu – cena. Odpowiedzi na to pytanie poszukuje większość pacjentów. Koszt zakupu urządzenia jest oczywiście uzależniony od jego rodzaju oraz wydajności. Cena  koncentratorów stacjonarnych nie przekracza zwykle czterech tysięcy złotych, przenośnych (zasilanych wewnętrzną baterią) trzeba jednak zapłacić dwa, a czasem trzy razy tyle. Dla osób, które nie posiadają środków finansowych, aby kupić urządzenie, możliwy jest wynajem koncentratorów tlenu – zarówno przenośnych, jak i stacjonarnych. W ten sposób za niewielką opłatą miesięczną można zapewnić choremu odpowiednią domową tlenoterapię, dopasowaną do jego dolegliwości.