Aparat CPAP to niewielkie i bezproblemowe w obsłudze urządzenie wykorzystywane w przypadku niewydolności oddechowej oraz w kuracji obturacyjnego bezdechu sennego. Aparaty CPAP to bezpieczna alternatywa dla zabiegów korygujących defekty anatomiczne górnych dróg oddechowych oraz leczenia farmakologicznego. Urządzenia, powszechnie stosowane w placówkach leczniczych, z powodzeniem można wykorzystać także w domowych warunkach. Po jaki aparat CPAP sięgnąć i na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Kupić, czy lepiej rozważyć wypożyczenie urządzenia? Odpowiadamy w kolejnych akapitach.

Aparaty CPAP – zalety rozwiązania

Aparaty CPAP posiadają szereg atutów. Ich niepodważalnym plusem jest skuteczność – rezultaty działania urządzeń są zauważalne już po pierwszym zastosowaniu. Są gwarancją stałego dopływu powietrza do płuc, a tym samym przyspieszają powrót do zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta. Aparaty CPAP mogą być wyposażone w cyfrowe systemy rejestracji parametrów pracy. Dzięki temu rozwiązaniu, lekarz, pod którego opieką znajduje się pacjent, może kontrolować przebieg kuracji CPAP, dostosowując ją do aktualnego stanu zdrowia. 

Jaki aparat CPAP wybrać?

Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny oraz będące w grupie ryzyka mogą sięgnąć po jeden z wielu dostępnych na rynku modeli. Jeśli Ty lub Twoi bliscy planują zakupić aparat CPAP cena oraz funkcjonalność są jednymi z głównych kwestii podczas wyboru urządzenia. Warto śledzić oficjalne, niezależne strony internetowe poświęcone problemom bezdechu sennego. Jednym z takich serwisów jest cpap.com, który systematycznie publikuje zestawienia najlepszych urządzeń renomowanych marek. Zamieszczona jest tam klasyfikacja Best CPAP Machines of 2021 (1.). Jakie aparaty CPAP ranking uwzględnia w czołówce? Przede wszystkim aparaty ResMed AirMini. Model jest jednym z najmniejszych urządzeń tego rodzaju, doskonale sprawdzającym się w podróży. Kolejnym topowym rozwiązaniem, wyróżniającym się ponadprzeciętną jakością, jest AirSense10 AutoSet. Ten aparat CPAP ResMed wyposażony jest w zintegrowany nawilżacz oraz moduł łączności bezprzewodowej. Przydatną funkcją jest łagodna, płynna regulacja ciśnienia. Świetną alternatywą dla wymienionych modeli może być aparat CPAP Philips Respironics DreamStation z funkcją komfortu. 

Aparaty do bezdechu sennego CPAP – najpopularniejsze rodzaje

Podstawowym rozwiązaniem, które należy uwzględnić, planując zakup urządzenia, jest aparat CPAP z nawilżaczem i maską. Aparaty można podzielić na kilka rodzajów. Wybór właściwego powinien zostać skonsultowany z lekarzem specjalistą. 

  • Aparaty CPAP to urządzenia o stałej wartości ciśnienia, dobranej do potrzeb pacjenta. W ich przypadku ważne jest szczelne dopasowanie maski do twarzy. Ponadto urządzenia CPAP są wyposażone w funkcję RAMP, polegającą na stopniowym podnoszeniu ciśnienia.
  • Aparaty Auto CPAP to modele z automatyczną regulacją ciśnienia. Wyróżniają się pracą na minimalnym ciśnieniu podczas świadomego oddechu czy w przypadku kiedy bezdech przez dłuższy czas nie występuje. Auto aparat CPAP można też zaprogramować na dawkowanie ciśnienia o stałej wartości.
  • Aparaty BiPAP cechuje natomiast funkcjonalność urządzeń Auto CPAP plus funkcja rozróżnienia faz wdechu i wydechu. Urządzenie może służyć też do nieinwazyjnego wspierania wentylacji w przypadkach niewydolności oddechowej. 

Aparat CPAP refundacja – które modele obejmuje?

W kategorii aparaty CPAP ceny są zróżnicowane. Mimo, że solidny aparat CPAP to wydatek rzędu kilku tysięcy, ostatecznie aparaty CPAP cena może zostać obniżona dzięki refundacji NFZ. Jeśli planujesz kupić aparat CPAP refundacja jest tym, co pomoże znacząco obniżyć koszty inwestycji. Dofinansowanie na aparaty CPAP przysługuje pacjentom, u których został zdiagnozowany OBS, czyli obturacyjny bezdech senny. Z refundacji NFZ mogą skorzystać osoby posiadające ważne ubezpieczenie zdrowotne oraz dysponujące stosownym zaleceniem od lekarza specjalisty. W ramach dofinansowania może zostać zakupiony dowolny aparat CPAP, a także maska do aparatu CPAP i sprężarka.

Aparat CPAP wypożyczenie – kiedy warto?

Wypożyczenie aparatu CPAP to dobre wyjście w sytuacji, kiedy koszt urządzenia przekracza możliwości pacjenta, nawet w przypadku częściowej refundacji przez NFZ. Ponadto osoby poddające się leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego mogą wykazywać inną tolerancję na działanie urządzenia. Dlatego przed ostatecznym zakupem, warto rozważyć wypożyczenie aparatu CPAP i przetestowanie go. W ramach abonamentu użytkownik aparatu może korzystać z urządzenia przez ustalony czas. Jedynym wydatkiem będzie maska twarzowa do aparatu CPAP, w którą pacjent musi zaopatrzyć się oddzielnie.

Wszystkie aparaty CPAP w naszym sklepie dostępne są TUTAJ.