- Kategorie
- Szukaj
-
Respiratory - aparaty i akcesoria
Respirator – urządzenie ratujące życie
Respirator, potocznie nazywany sztucznym płucem, jest sprzętem medycznym, który zastępuje lub wspomaga mięśnie klatki piersiowej pacjenta w procesie oddychania. W ten sposób umożliwia prawidłową wentylację płuc u osób dotkniętych przewlekłą niewydolnością oddechową, a także przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu ogólnym. Znajduje ponadto zastosowanie u osób z dystrofią mięśniową, miopatią oraz rdzeniowym zanikiem mięśni. Jeszcze do niedawna respiratory były stosowane wyłącznie w szpitalach na oddziałach intensywnej terapii. Rozwój nowoczesnych technologii pozwolił na zastosowanie tego typu sprzętu również w warunkach domowych pod ścisłą kontrolą lekarską.
Respirator – zasada działania
Respirator pozwala tłoczyć powietrze do płuc pacjenta przez rurkę intubacyjną lub tracheotomijną podłączoną do urządzenia. Istotą jego działania jest wytworzenie dodatniego ciśnienia w płucach. Warto przy tym zaznaczyć, że nowoczesne respiratory umożliwiają regulację różnych wartości ciśnienia przy wdechu i wydechu, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w przypadku osób, u których nie można zastosować leczenia stałym dodatnim ciśnieniem powietrza. Zadaniem lekarza jest określenie wartości ciśnienia, objętości powietrza oraz częstotliwości oddechów. Na tej podstawie urządzenie inicjuje fazę wdechu, tłocząc powietrze do dróg oddechowych. Po dostarczeniu odpowiedniej objętości gazów oddechowych następuje faza biernego wydechu.
W zależności od stanu pacjenta, wyróżnia się dwie metody podłączenia respiratora:
· Wentylację inwazyjną – polegającą na umieszczeniu rurki respiratora w procesie tracheotomii, czyli sztucznie wykonanym otworze prowadzącym do tchawicy. Metoda ta jest stosowana przede wszystkim na oddziałach szpitalnych.
· Wentylację nieinwazyjną – bazującą na wykorzystaniu różnego typu masek pozwalających na mechaniczną wentylację płuc. Metoda ta może być stosowana w warunkach domowych pod ścisłą kontrolą lekarza.
Respiratory – innowacyjne technologie dla bezpieczeństwa pacjenta
Respiratory nowej generacji to urządzenia wyróżniające się bezpieczeństwem stosowania. Wszystkie z nich są wyposażone w system alarmów, informujących o zmianie parametrów życiowych pacjenta, takich jak: wahania ciśnienia krwi, częstotliwości oddechów, wysokości tętna, niedrożności, bezdechu, wartości saturacji krwi i innych. Dzięki temu zarówno personel medyczny, jak i opiekunowie pacjenta mogą błyskawicznie zareagować na wszelkie niepokojące sygnały. Respiratory używane w warunkach domowych są zasilane prądem z gniazdka elektrycznego. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w pojemne akumulatory, dzięki którym sprzęt może pracować bez dostępu do energii elektrycznej nawet przez kilka godzin.
Respirator – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając respirator, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na jego jakość. Ponieważ jest to urządzenie wspomagające lub zastępujące fizjologiczny oddech pacjenta, konieczna jest jego niezawodność. Sprzęt dostarczany przez renomowane firmy posiada odpowiednie certyfikaty świadczące o najwyższym poziomie bezpieczeństwa stosowania respiratora. Zdefiniowane tryby wentylacji mechanicznej ułatwiają pracę personelu medycznego, podobnie jak intuicyjna obsługa i przyjazny interfejs. W przypadku rozwiązań do użytku domowego konieczna jest także blokada parametrów wentylacji ustawianych przez personel medyczny. Jest to zabezpieczenie chroniące przed ich przypadkową zmianą, która mogłaby być niebezpieczna dla osoby podłączonej do respiratora. Nie bez znaczenia jest wielkość urządzeń. O ile na oddziałach szpitalnych są stosowane respiratory stacjonarne, o tyle w warunkach domowych doskonale sprawdzają się niewielkie, przenośne urządzenia pozwalające na leczenie chorego poza oddziałem intensywnej terapii.