Rurki tracheostomijne to niewielkich rozmiarów specjalne przewody umożliwiające udrożnienie dróg oddechowych pacjentów. Rurka tracheostomijna pozwala na wprowadzenie powietrza do płuc z pominięciem górnych dróg oddechowych. Jest pomocna między innymi w przypadku duszności, obrzęku krtani, urazów czaszki, poparzeń dróg oddechowych czy guzów nowotworowych krtani. Sprawdza się ponadto w przypadku nadmiernie zalegającej wydzieliny oskrzelowej. 

Rurki tracheostomijne – co należy wiedzieć

Sama rurka tracheostomijna to za mało, aby efektywnie spełniała swoje zadanie. Do jej prawidłowego działania niezbędna jest opaska do rurki tracheostomijnej umożliwiająca właściwe podtrzymanie rurki i zapobiegająca występowaniu odleżyn na skórze. Także istotnym elementem jest filtr do rurki tracheostomijnej. Odpowiada za wymianę ciepła i wilgoci. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja rurki tracheostomijnej. Dlaczego? Ponieważ zatkana rurka tracheostomijna może stwarzać ryzyko zagrożenia zdrowia i życia pacjenta, uniemożliwiając prawidłową wentylację. Ważną kwestią pozostaje wymiana rurki tracheostomijnej, która powinna odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Z kolei usunięcie rurki tracheostomijnej następuje w momencie, kiedy lekarz specjalista orzeknie, że element nie jest już potrzebny pacjentowi do komfortowego funkcjonowania. Usunięcie odbywa się na sali zabiegowej, po uprzednim 24-godzinnym zatkaniu przewodu. Ma to na celu ustalenie, czy pacjent jest gotowy na ostatecznie usunięcie rurki tracheostomijnej. 

Klasyfikacja rurek tracheostomijnych

Dostępne na rynku rurki tracheostomijne rodzaje pozwalają na dobranie wariantu najbardziej optymalnego do potrzeb pacjenta. Poszczególne modele rurek różnią przede wszystkim wymiary oraz tworzywo, z którego zostały wykonane. Rurka tracheostomijna metalowa czy silikonowa – wybór uzależniony będzie od indywidualnych potrzeb pacjenta. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje rurek tracheostomijnych.

Rurki tracheostomijne metalowe – są zbudowane ze stali chirurgicznej. Dzięki temu możliwa jest ich sterylizacja i wielokrotne użytkowanie. Pielęgnacja rurki tracheostomijnej metalowej odbywa się za pomocą specjalnych szczoteczek. 

Rurki tracheostomijne z tworzywa sztucznego – akryl, plastik lub silikon zapewniają lepsze dopasowanie do ścian krtani, a tym samym poprawiają komfort pacjenta. To jednorazowe produkty, w pełni bezpieczne dla osób je użytkujących.

Rurki tracheostomijne do mówienia – uniemożliwiony transfer powietrza między płucami a krtanią nie pozwala pacjentowi na mówienie. Zatem przydatnym rozwiązaniem jest rurka foniatryczna. Charakteryzuje się obecnością specjalnych otworów, dzięki którym powietrze podczas wydechu przenosi się w górę tchawicy. Tym samym pacjent może wydawać dźwięki i komunikować się głosowo z otoczeniem.

Rurki tracheostomijne z okienkiem – są wykorzystywane na etapie ostatecznego usunięcia rurki tracheostomijnej. Specjalne okienko umożliwia kontrolę drożności dróg oddechowych i pozwala ustalić, czy pacjent kwalifikuje się do wyciągnięcia rurki tracheostomijnej.
Wszystkie rurki tracheostomijne dostępne w naszym sklepie znajdą Państwo TUTAJ.