Bezdech senny to poważne zagrożenie dla zdrowia jak i życia pacjenta, dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować problemu. Sposobem na radzenie sobie z nim mogą być maski do bezdechu sennego. Jakie są ich rodzaje i po czym wybrać optymalną dla siebie? 

Rodzaje masek do bezdechu – jakie typy są dostępne na rynku?

Obecnie istnieją trzy rodzaje masek do bezdechu. Dzielimy je na:


Czym dokładniej się różnią, jakie mają plusy i minusy?  

Maska nosowa

Ten rodzaj maski uznawany jest za najbardziej komfortowy w kwestii użytkowania. Maska nosowa jest mało inwazyjna, przykrywa bowiem tylko nos (jak sama nazwa wskazuje). Nie uszkadza więc cery dookoła niego. Szczególnie że jest najczęściej skonstruowana z miękkiego silikonu, niepowodującego ucisków. 

Skoro maska nosowa uważana jest za najwygodniejszą, to czym się różni od pozostałych typów? Czy zdarza się, że ktoś nie może z niej korzystać, powinien postawić jednak na inny model?

Przeciwwskazaniami do użytkowania maski nosowej są problemy z drożnością nosa, np. krzywe przegrody czy polipy w nosie. Wszystko to, co utrudnia przepływ powietrza, czyli właśnie swobodne oddychanie. Oznacza to, że tej maski nie poleca się również osobom z alergiami (których wynikiem jest niedrożny nos) lub skłonnościami do częstych przeziębień.

Maska twarzowa

Maski twarzowa gwarantuje przepływ powietrza ustami, nawet jeśli nos będzie niedrożny. Dzięki temu właściwe ciśnienie w drogach oddechowych zostaje utrzymane.

Jakie są przeciwskazania? Czasami zdarzają się problemy z dopasowaniem maski twarzowej w przypadku nietypowego nosa, bowiem maska właśnie o niego się opiera. Wtedy (w zależności od gabarytów nosa) może okazać się albo nieszczelna, albo zbyt uciskająca. W takim przypadku właśnie trzeba zwrócić się ku trzeciej opcji, czyli masce twarzowo-podnosowej (ta nie opiera się o nos). 

Maska podnosowa (donosowa)

Maska podnosowa jest tak samo komfortowa jak nosowa, a może nawet lepiej sprawdzić się u osób z problemami klaustrofobicznymi. Obejmuje ona tylko dolną część nosa. Powietrze trafia bezpośrednio do dziurek. W przypadku tej maski ważne jest jednak dobranie właściwego ciśnienia „nawiewu”. Zbyt silne strumienie mogą zwyczajnie utrudniać zaśnięcie. 

Czym różnią się trzy rodzaje masek do bezdechu sennego? Przeczytaj podsumowanie!

Podstawowym rozróżnieniem trzech typów masek do bezdechu jest ich umiejscowienie. Pierwsza obejmuje tylko nos, druga nos wraz z ustami, a ostatnią umieszcza się pod nosem, przy ustach.