Początek nowego roku to czas zmian – również w systemie refundacji wyrobów medycznych NFZ. Jakie uaktualnienia wnosi w życie rozporządzenie z listopada 2022, które zaczęło obowiązywać od stycznia bieżącego roku? Kto na nim skorzysta? Oto najważniejsze informacje na temat odnowionych limitów! 

Nowe limity w refundacji NFZ – czy są korzystne?

Dobra wiadomość jest taka, że limity dofinansowań produktów medycznych w 2023 roku zostały podwyższone. To oznacza ulgę finansową dla wielu pacjentów: szczególnie stomijnych, ale też  cukrzyków czy niepełnosprawnych ruchowo. 

Na czym konkretnie zaoszczędzą pacjenci, dzięki zmianom w refundacji wyrobów medycznych z 2023 roku? 

Zobacz przykładowe produkty z listy refundowanych!
  • Cukrzycy otrzymają dofinansowania NFZ-u w wysokości od 145 do 250 zł (w zależności od wybranego modelu) przy zakupie sensora do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT), którego okres użytkowania wynosi od 1 do 3 miesięcy. Pacjent będzie musiał pokryć tylko 30% kosztów. Refundowane są też wkłucia do pomp insulinowych
 
  • Natomiast worki stomijne (różnego rodzaju) będą w 100% refundowane. W ich przypadku NFZ pokryje koszty w przedziale od 450 do 1060 zł (w zależności o typu worka). Pod linkiem znajdziesz też refundowane rurki tracheostomijne.  
 
  • Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi skorzystają ponadto z uregulowanych zapisów refundacji wózków inwalidzkich. Aż kilka rodzajów będzie dostępnych dla pacjentów ze 100% dofinansowaniem NFZ-u. Wśród refundowanych wózków inwalidzkich znajdziemy m.in.: wózek aluminiowy (5 lat użytkowania), stalowy (5 lat użytkowania), aktywny (4 lata użytkowania) czy elektryczny (4 lata użytkowania). Dodatkowo całkowicie dofinansowany będzie pionizator. 70% dopłaty obowiązują w przypadku balkoników i chodzików.  Zapraszamy do sprawdzenia różnych typów refundowanych wózków


Pobocznym plusem jest fakt, że od teraz zlecenie np. na wózek aluminiowy będzie mógł wypisać lekarz POZ (a nie tylko konkretny specjalista), co powinno ułatwić formalności i skrócić czas oczekiwania na papierek i tym samym refundowany przedmiot.
 
  • Na liście dofinansowywanych sprzętów znalazły się też produkty ułatwiające oddychanie, takie jak mi.in. inhalator pneumatyczny/membranowy, system do indywidualnej fizjoterapii układu oddechowego czy aparat do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego wart około 2100 zł. W tym ostatnim przypadku 90 % kosztów pokryje NFZ, a tylko 10% pacjent. 
Sprawdź także refundowane aparaty CPAP.

A co z produktami chłonnymi, takimi jak pieluchomajtki czy wkładki oraz odzieżą uciskową? Czy one także będą dofinansowywane w ramach nowego systemu refundacji NFZ od 01.01.23 r.?

Na wytwory pochodzące ze wskazanych kategorii przewidziano 70% dofinansowania, to oznacza, że pacjent pokryje tylko 30% kosztów np. pieluchomajtek (na których cenę, a tym samym kwotę refundacji, ma wpływ poziom chłonności artykułu).
Jak widać, zmiany sposobu refundacji NFZ od 01.01.2023 r. powinny przynieść korzyści (i to nie tylko finansowe) pacjentom. Warto jednak pamiętać, że część zleceń wystawionych (lub wystawionych i potwierdzonych albo częściowo zrealizowanych) przed nowym rokiem mogła już stracić ważność. Przed skorzystaniem ze zniżek należy upewnić się, czy zlecenia są aktualne. Jeśli nie, powinniśmy poprosić lekarza o nowe.