Rurki tracheostomijne to niewielkie przewody o dość prostej budowie, które pozwalają doprowadzić powietrze do płuc pacjenta bez udziału górnych dróg oddechowych. Dzięki temu ratują życie osobom zmagającym się z nowotworami i urazami krtani oraz wadami wrodzonymi tego narządu. Sprawdzają się także w przypadku porażenia fałdów głosowych oraz u chorych, u których wydzielina zalegająca w górnych drogach oddechowych nie pozwala na swobodne oddychanie. Rurki tracheostomijne stosuje się również u pacjentów wentylowanych mechaniczne. Jakie są ich rodzaje? Jak przebiega pielęgnacja rurki tracheostomijnej i jak często ją wymieniać? Odpowiedzi na te i inne odpowiedzi znajdziecie w poniższych akapitach. 

Tracheotomia czy tracheostomia? Jaka jest między nimi różnica?

Tracheostomia jest często mylona z tracheotomią. Tymczasem są to zupełnie inne, chociaż powiązane ze sobą pojęcia. Tracheotomię wykonują specjaliści w celu udrożnienia górnych dróg oddechowych. W tym celu konieczne jest otworzenie przedniej ściany tchawicy i wykonanie w niej otworu, czyli tracheostomii. Przez otwór wprowadzana jest rurka tracheostomijna, której zadaniem jest umożliwienie choremu oddychania bez zaangażowania górnych dróg oddechowych. Po około 2 miesiącach od zabiegu tracheotomii konieczna jest wymiana rurki tracheostomijnej. Kolejne wymiany odbywają się w odstępach czterotygodniowych. Rurki tracheostomijne pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie osób z chorobami nowotworowymi krtani oraz deformacjami, urazami czy wadami wrodzonymi w obrębie narządu, a także osób będących w czasie leczenia przewężeń krtaniowo-tchawicznych, czy zmagających się z chorobami powodującymi zaleganie wydzieliny w górnych drogach oddechowych.

Jak wygląda rurka tracheostomijna i jak jest zbudowana?

Rurka tracheostomijna ma postać wygiętego przewodu, który przez zespolenie tracheostomijne wprowadza się do górnych dróg oddechowych. W przedniej części jest zakończona szerokim kołnierzem chroniącym przed wpadnięciem rurki do tchawicy. Z kolei po przeciwnej stronie posiada specjalny balonik, umożliwiający odpowiednie przyleganie rurki tracheostomijnej do ścian tchawicy. Rozwiązanie to pozwala także zapobiec powstawaniu odleżyn, a nawet perforacjom ścian tchawicy. Odpowiednie podtrzymanie rozwiązania umożliwia specjalna opaska do rurki tracheostomijej. Ułatwia również oddychanie i zapobiega spływaniu wydzieliny do płuc czy oskrzeli. W zależności od wielkości, rodzaju i przeznaczenia, wyróżnia się różne rodzaje rurek tracheostomijnych. 

Rurki tracheostomijne - rodzaje

Podział rurek tracheostomijnych dokonuje się zwykle ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. W tej kategorii wyróżnia się rozwiązania, takie jak:

  • Rurka tracheostomijna metalowa – jest wykonana ze stali chirurgicznej, dzięki czemu nadaje się do sterylizacji i wielokrotnego użytku. Do jej czyszczenia konieczne są specjalne szczoteczki do rurek tracheostomijnych. Rozwiązanie tego typu powoli wychodzi z użytku i jest obecnie stosowane wyłącznie doraźnie na niektórych oddziałach szpitalnych.
  • Rurka tracheostomijna z tworzywa sztucznego – może być produkowana z plastiku, akrylu czy silikonu. Miękkie materiały gwarantują lepsze dopasowanie do ścian krtani pacjenta, dzięki czemu zapewniają mu lepszy komfort. Rurki tracheostomijne z tworzyw sztucznych są produktami jednorazowymi, przez co są całkowicie bezpieczne dla korzystających z nich osób.

Rurki tracheostomijne można także podzielić ze względu na pełnione przez nie funkcje. W tej kategorii, oprócz klasycznych rozwiązań mających na celu zapewnienie pacjentowi wentylacji kontrolowanej, można wskazać rozwiązania, takie jak:

  • Rurka tracheostomijna do mówienia (foniatryczna rurka tracheostomijna) – w przeciwieństwie do klasycznej rurki tracheostomijnej, nie blokuje przechodzenia powietrza z płuc do krtani. Posiada specjalne otwory pozwalające przy wydechu na przechodzenie powietrza w górę tchawicy. Dzięki temu umożliwia pacjentowi wydawanie dźwięków i prostą komunikację z otoczeniem.
  • Rurka tracheostomijna z okienkiem – jest stosowana, kiedy wykonuje się usunięcie rurki tracheostomijnej. W takim przypadku pacjent powinien przez około dobę znieść zatkanie przyrządu. Specjalne okienko pozwala na sprawdzenie drożności dróg oddechowych, kwalifikującej do wyciągnięcia rurki tracheostomijnej.

Pielęgnacja rurki tracheostomijnej – o czym należy pamiętać?

Ważnym aspektem jest odpowiednia pielęgnacja rurki tracheostomijnej. To warunek nie tylko komfortu, ale także bezpieczeństwa pacjenta. Zalegająca w przewodzie wydzielina powinna być więc regularnie odsysana. Zapchana rurka tracheostomijna ma ograniczoną drożność, przez co uniemożliwia prawidłową wentylację. Może też prowadzić do ciężkich powikłań oraz infekcji w obrębie układu oddechowego. Należy zwrócić uwagę na regularne wymiany opasek do rurki tracheostomijnej, pozwalające zapobiec pojawianiu się odleżyn na skórze.

Ważne jest także kontrolowanie ciśnienia w baloniku uszczelniającym rurkę tracheostomijną. To szczególnie istotne w przypadku pacjentów, którzy przyjmują pokarmy drogą doustną. W tym przypadku przed posiłkiem konieczne jest napełnienie balonika powietrzem, aby kawałki jedzenia nie przedostawały się do tchawicy. Po skończonym posiłku należy odessać powietrze z balonika, zapobiegając w ten sposób powstawaniu odleżyn na ścianach tchawicy. Osoby posiadające rurkę tracheostomijną powinny przebywać ponadto w pomieszczeniach wolnych od zanieczyszczeń powietrza, w których panuje odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza.

Rurki tracheostomijne to jedne z najważniejszych przyrządów medycznych. Ratują życie i pozwalają na odpowiednie funkcjonowanie osób borykających się ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Odpowiednio dopasowane, dbają o ich komfort życia i nie nastręczają problemów w użytkowaniu. Warto jednak pamiętać, że zarówno dobór, jak i wymiana rurki tracheostomijnej powinny być wykonane przez specjalistę.

Wszystkie rurki tracheostomijne dostępne w naszym sklepie znajdą Państwo TUTAJ.