Obturacyjny bezdech senny (OBS) to dolegliwość, z którą według statystyk boryka się około 24% dorosłych mężczyzn i 9% kobiet na całym świecie[1]. I chociaż przypadłość ta jest często lekceważona, może doprowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Pierwszym zauważalnym objawem bezdechu sennego jest chrapanie, będące jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Dlaczego bezdech senny jest niebezpieczny? Jakie są skuteczne metody leczenia dolegliwości? Jeśli interesują Was odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy do lektury.

Bezdech senny – co to jest?

Zanim przejdziemy do konsekwencji, jakie może powodować obturacyjny bezdech senny, przyjrzymy się jego istocie. Dolegliwość to nic innego, jak nawracające podczas snu spłycenia oddechu i przerwy w oddychaniu przy jednoczesnym zachowaniu pracy mięśni oddechowych. Powodem bezdechu sennego jest najczęściej zapadanie się dróg oddechowych – zwykle na poziomie gardła, co uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza. Rezultatem jest chrapanie. Bez względu na to, jak bardzo jest uciążliwe dla osób przebywających w jednym pomieszczeniu z osobą cierpiącą na bezdech senny, tak naprawdę jest najmniej poważnym powikłaniem przypadłości. Dlaczego? Ponieważ bezdech senny prowadzi do zaburzeń pracy całego organizmu i powoduje szereg objawów kardiologicznych, pulmonologicznych i neurologicznych.

Konsekwencje zdrowotne bezdechu sennego. Czy można wyleczyć bezdech senny?

Mówiąc o bezdechu sennym, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na szkodliwy wpływ dolegliwości na pracę układu krążenia. Badania dowiodły, że obturacyjny bezdech senny jest jedną z przyczyn nadciśnienia tętniczego. W związku z tym może powodować wzrost powikłań przypisywanych tej dolegliwości. Nieleczony bezdech senny często prowadzi zatem do choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca a nawet udaru mózgu. Może także powodować zaburzenie pracy serca – migotanie przedsionków, czy bloki przedsionkowo-komorowe skutkujące osłabieniem mięśnia sercowego. Bezdechowi sennemu często towarzyszy spadek saturacji o 2-4%, co może powodować poważne niedotlenienie organizmu.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ bezdech senny często jest też przyczyną pogorszenia profilu metabolicznego. Dlaczego? Ponieważ powoduje zaburzenia produkcji insuliny, co z kolei wiąże się z niestabilnym poziomem cukru we krwi. W rezultacie, poza rozwojem schorzeń diabetologicznych, może dochodzić do zwiększenia masy ciała. Warto również wspomnieć, że obturacyjny bezdech senny jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Poza konsekwencjami dla matki, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań u płodu.

W ostatnich latach lekarze pulmonolodzy i neurolodzy zwracają ogromną uwagę na fakt, że nieleczony bezdech senny kilkakrotnie podwyższa ryzyko spowodowania wypadku komunikacyjnego. Wiąże się to z obniżeniem poziomu koncentracji, powodowanej niedostateczną ilością snu w ciągu nocy. W skrajnych przypadkach osoby cierpiące na bezdech senny borykają się z nasiloną sennością w ciągu dnia, mogącą prowadzić do niekontrolowanego zasypiania w sytuacjach wymagających podwyższonej kontroli psychomotorycznej. Obturacyjny bezdech senny może stać się także pośrednią przyczyną wystąpienia depresji. Często prowadzi do zaburzeń nastroju od apatii po rozdrażnienie, co z kolei może powodować pogorszenie relacji interpersonalnych.

Co zrobić na bezdech senny?

Ponieważ bezdech senny niesie poważne konsekwencje zdrowotne, pod żadnym względem nie można go lekceważyć. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku osób prowadzących pojazdy czy pracujących przy obsłudze urządzeń mechanicznych. Sprawa jest tym bardziej prosta, że istnieje nieinwazyjna i bardzo skuteczna metoda leczenia bezdechu sennego, zalecana przez pulmonologów specjalizujących się w leczeniu zaburzeń oddychania w czasie snu. Jak lekarze leczą bezdech senny? Stosując aparat CPAP, czyli tzw. protezę powietrzną. To urządzenie, które powoduje delikatny wzrost ciśnienia w drogach oddechowych i tym samym zapobiega ich zapadaniu się. Aparat CPAP składa się z pompy powietrznej oraz specjalnej maski pozwalającej doprowadzić powietrze do dróg oddechowych. Kuracja jest bezpieczna i przynosi doskonałe efekty. Obecnie pulmonolodzy zalecają stosowanie aparatów CPAP osobom z ciężkim i umiarkowanym bezdechem sennym, a także pacjentom ze stwierdzonymi powikłaniami ze strony układu sercowo-naczyniowego [2]. Bardzo dobrą wiadomością dla osób zastanawiających się gdzie leczyć bezdech senny jest więc fakt, że po konsultacji z pulmonologiem można skutecznie uporać się z chorobą w zaciszu własnego domu. Warto przy tym pamiętać, że osoby cierpiące na dolegliwość stwierdzoną przez lekarza, mogą pozyskać dofinansowanie pozwalające kupić aparaty na bezdech senny za ułamek ich ceny podstawowej.

Bezdech senny ma dwa oblicza. Z jednej strony jest bardzo poważną chorobą, mogącą prowadzić nawet do śmierci. Z drugiej – jest łatwy do leczenia. Wystarczy jedynie zakup urządzenia oraz maski na bezdech senny, aby skutecznie się z nim uporać. Efektem jest poprawa nie tylko stanu zdrowia, ale także odczuwalne polepszenie kondycji fizycznej, poprawiające nastrój i zwiększające produktywność w ciągu dnia.

___________

[1] Young T., Palta M., Dempsey J. The occurrence of sleep-disordered breathing among middle-aged adults.

[2] Pływaczewski R, Brzecka A., Bielicki P. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące rozpoznawania i leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu u dorosłych.